IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България се топи за 10 години с население с размерите на област Бургас

Според данни на Евростат България е намаляла с над 416 хиляди души за периода

13:27 | 12.04.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

За 10-годишен период България е намаляла с над 416 хиляди души или с население приблизително с размерите на област Бургас, отчитат данни от анализ на Евростат за демографските тенденции в страните на ЕС, изготвен от БТА.

През 2007 г. в България са живеели 7 518 000 души, а през 2017 г. населението ни се е стопило до 7 101 859 души, показват данните на европейската статистика, което е спад с 416 хиляди души. Приблизително толкова е било и населението на област Бургас през миналата година, показват данните на НСИ.

Според прогнозни данни на националната статистика негативната демографска тенденция ще продължи и през следващите години, като само след две години, през 2020 г., населението у нас ще спадне под 7 милиона и ще бъде около 6,9 милиона българи.

През 2040 г. ще бъдем вече около 6 милиона, а първият спад под 5 милиона българи, се очаква да бъде през 2045 - 2050 г., съответно 5,9 и 5,8 милиона българи.

През миналата година броят на българите на възраст 65 и повече години е бил 1,4 милиона души, или около 20 на сто от общия брой на българите.

В същото време броят на децата до 15-годишна възраст е бил около 1 милион, или около 14 на сто от общия брой на населението.

Основните изводи от анализите на НСИ показват, че с годините продължават процесите на намаляване и застаряване на населението у нас; намалява броят на новородените деца, както и общата раждаемост; увеличава се делът на възрастните хора за сметка на хората в трудоспособна възраст и младото поколение.

За 10 г. ЕС се е увеличил с над 11 млн. души

За същия 10-годишен период населението в ЕС се е увеличило с 11,5 милиона души, показват данните на Евростат. През 2007 г. населението на ЕС е наброявало около 500 милиона души, докато през 2017 г. се е увеличило до над 511,5 милиона.

В европейски мащаб делът на възрастните хора над 65 години съставлява около 19 на сто от общия брой на населението в ЕС, като най-висок процент възрастни хора е регистриран в Италия - 22 процента, следват Гърция и Германия - по 21 процента и др. Общо в шест европейски страни, включително и България, делът на хората над 65 години надхвърля 20 процента от населението.

Коефициентът на общата смъртност в ЕС е около 10 на сто, като с най-нисък дял на този коефициент са страни като Ирландия - 6,4 на сто, Кипър - 6,9 на сто и Люксембург - 7 на сто.

Коефициентът на обща смъртност в ЕС е най-висок в България, Литва и Латвия - над 14 на сто, показва европейската статистика.

В същото време делът на най-младите хора в ЕС е като цяло около 16 процента, като най-висок е техният ръст в Ирландия - 22 процента и Франция - 18 процента.

Като цяло трите най-големи европейски страни и икономики запазват положителна тенденция в демографски план за 10-годишен период: Германия стабилизира населението си в рамките на 82 милиона, докато Франция и Италия отчитат ръст, съответно Франция от 64 млн. души - до 66 милиона и Италия - от 58 милиона - до 60 милиона за 10-годишен период.

В съседна Гърция населението е намаляло с около половин милион за 10 години - от 11 млн. през 2007 г. - до 10,5 млн. през 2017 г. В Румъния спадът е още по-значим - от 21 млн. преди 10 години, сега в северната ни съседка има около 19,6 млн. души, като по неофициални данни около 2 млн. румънци са емигрирали и живеят в чужбина.

На другия полюс е тенденцията в съседна Турция, където само през миналата 2017 г. населението се е увеличило с 1 милион души и вече достига 80, 8 милиона жители, като там демографските показатели регистрират стабилен положителен ръст.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:31 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
mariata
преди 6 години
Ами така е. Аз имам деца, но ако искат да заминат да живеят в чужбина, няма да ги спра. Мои те 2 деца са единствени от 8 възрастни баби и дядовци, като тези наши баби и дядовци са родили 11 деца, а те пък 12 деца (моето поколение), а пък ние само 2, като от тезе 12 най-младият е роден 1983. Казано просто от всеки 4 човека преживели втората световна война се появява един наследник и той вероятно ще емигрира един ден. Най-лошото е, че моят случай е масов и дори е оптимистичен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
dakl
преди 6 години
Обективно не би могло да бъде другояче. Почти три десетилетия на власт в страната е абсолютно безроден , антинационален и корумпиран политически елит.Парадигмата на демографското равитие в ЕС е изцяло в ущърб на малките и слаби икономически страни като нашата , които са превърнати в безплатни донори на образовано и добре подготвено население, което се използува за създаване на БВП в "белите" европейски държави!Резултатите само потвърждават следствието от тази обективна реалност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още