fallback

Преглед на печата за 10 януари

08:15 | 10.01.15 г.

Фирмите без дейност също подават декларации

"Новинар"

Годишна декларация за облагане с корпоративен данък са длъжни да подават и фирмите, които не са осъществявали дейност през изминалата година, съобщиха от Националната агенция за приходите.

Компаниите, които не са били активни, трябва да попълнят отделен формуляр по образец 1010а, уточниха данъчните. В него фирмите декларират, че за предишната година не са имали приходи или разходи и не трябва да прилагат годишен отчет.

Срокът за подаване на годишните декларации за облагане с корпоративни данъци е 31 март, като този срок важи и за фирмите, които не са извършвали дейност през 2014 г.

Това е и срокът, в който трябва да се плати дължимият корпоративен данък след приспадането на направените авансови вноски. Фирмите, които подадат декларациите си по електронен път, ползват 1% отстъпка от дължимия годишен налог.

Знаменитости ще развеждат туристи из България

"Новинар"

Родни знаменитости, познати и на световната сцена, ще развеждат туристите из забележителностите у нас.

Тази идея лансира за пореден път министърът на транспорта Николина Ангелкова. В петък тя посети родния си град Кърджали, където се срещна с местния бизнес. Заедно с представители на туризма и общината Ангелкова обсъди възможностите за популяризиране на Родопите. Министърът представи Стратегията за устойчиво развитие, както и разделението на страната на девет туристически района.

Кърджалийският ще попадне в район Родопи с център Смолян, обясни Ангелкова. Tя обяви и създаването на фонд "Туристическа инфраструктура". „Преимущество ще се прави за населени места, където има повече от един туристически обект”, коментира министърът.

В четвъртък Ангелкова посети Пампорово, където даде подкрепа за кандидатурата на зимния курорт за домакинство на Интерски Конгрес през 2019 г. Мероприятието се провежда веднъж на 4 години с цел популяризиране на снежните спортове. Известно е като олимпиадата на ски учителите и няма състезателен характер.

Кабинетът ще задължи всички министри да представят програми за реформи

"Сега"

Времето за първоначална ориентация на министрите за проблемите в отделните сектори приключи. Всички министри от кабинета ще бъдат задължени с нормативен документ да внесат в Министерския съвет програми за структурни и функционални реформи в областите, за които отговарят. Програмите трябва да бъдат внесени най-късно до края на март, какъвто срок вече бе поставен за пенсионната реформа. Те ще покриват тригодишен период и ще подлежат на ежегодна оценка за изпълнението им.  Това предвижда проектът за постановление за изпълнението на държавния бюджет за 2015 г. Документът бе публикуван за обществено обсъждане на сайта на Министерство на финансите. Подобно задължение за внасяне на програма за реформи се вменява за пръв път от последните няколко години. От текста на постановлението става ясно, че наред с мерките министрите трябва да предложат и индикатори за изпълнението им. Подобен подход се прилага при ежегодните програмни бюджети на министерствата, но те се изготвят изключително формално и от документите изобщо не става ясно доколко публичното финансиране е довело до подобряване на състоянието на системите.

Не е ясно доколко министерствата няма да приложат формален подход и при новите програми за реформи. Предвидено е те да се оценяват ежегодно заедно с оценката за изпълнението на програмните бюджети. С цел повишаване на ефективността на местните финанси МФ препоръчва подобни програми за реформи да приемат и общините.

Лекари отказват болнични заради проблемите в НОИ

"Сега"

Проблемите с електронното подаване на болничните от лекарите към НОИ родиха куриоза джипитата да "съветват" пациентите си да си пускат отпуск вместо болнични. Медици също така отпращат пациентите си и ги карат да идват в друг ден с надеждата, че дотогава проблемите в системата ще се решат.

Лекарите нямат право да отказват издаване на болничен лист, защото дори и да не могат да го пуснат онлайн към НОИ, имат гратисен период от шест месеца, в който могат да продължат да подават и на хартия, обясниха от осигурителния институт. За целта лекарите трябва да ползват новите формуляри, защото старата бланка от миналата година вече е невалидна.

Освен това дори и при хартиения болничен лекарят, отново трябва да има уникален код, както и за електронния лист. Кодът се взема от териториалните поделения на НОИ. Затова от института подозират, че отказите се дължат именно на липсата на код. "Слухове от типа "една жена каза" не коментирам. Ако има такива случаи, нека хората ги напишат и тогава ще коментирам", заяви пред "Сега" шефът на асоциацията на джипитата Любомир Киров.

Той обаче призна, че има редица технически проблеми при подаването на електронните болнични. Проблем има с електронните подписи. По думите на Киров някои от колегите му имали проблеми, защото издадените от определени фирми е-подписи не били съвместими със софтуера на НОИ. Системата не приемала и основанията за издаване на болничен.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:46 | 13.09.22 г.
fallback
Още от виж още