Санкциите заради Украйна могат да застрашат руските инвестиции в активи, деноминирани в евро и щатски долари, притеснен е икономическият министър на Русия Алексей Улюкаев, цитиран от Bloomberg. Той призова да бъдат използвани националните инвестиционни фондове за осъществяването на местни проекти.
„Сега внимателно трябва да проучим рисковете от инвестициите в ценни книжа, деноминирани в евро и в долари, имайки предвид геополитическата ситуация в момента“, отговори министърът на запитване от народните представители дали възвръщаемостта от чуждестранните ценни книжа е твърде ниска.
Санкциите, които Европа и САЩ наложиха срещу Русия миналия месец заради анексирането на Крим, отприщиха капиталови отливи и събудиха опасенията, че страната ще изпадне в рецесия, тъй като икономическият растеж спадна до 4-годишно дъно.
На фона на ескалиращото напрежение в най-сериозната политическа криза след края на Студената война, САЩ и Европа обмислят налагането на нови санкции срещу Москва, ако кризата продължи.
На двата руски инвестиционни фонда, които към 31 март притежават 175 млрд. долара, бе позволено да инвестират в ценни книжа, деноминирани в долари, евро и британски лири, твърдят от Министерство на финансите на Русия.
През 2013 г. инвестициите на Резервния фонд осигуриха възвръщаемост от 0,08%, поне що се отнася до тези валути. В рубли фондът е постигнал доходност от 9,9%, след като руските пари поевтиняха с 9,4% спрямо кошница от валути на централната банка.
Правителството трябва да обмисли „инвестиции в други инструменти“, измежду които инфраструктурни проекти, каза още Улюкаев. Следващата година Русия ще използва средства от своите фондове, за да финансира развитието на Крим, споделят четири лица, запознати с процесите.
„Русия отчете най-слабият си икономически растеж от 2009 г. насам. Разширяването се забави до 0,8% през първото тримесечие, след като капиталовите инвестиции се свиха с 4,8%“, разкри икономическият министър.
Според сегашните правила допълнителните приходи в бюджета, които идват от продажбата на петрол и газ, се пренасочват към Резервния фонд, докато размерът му не стане 7% от брутния вътрешен продукт на страната.
Руските фондове, измежду които е и Националният фонд за здраве, се управляват от централната банка, но под условията на Министерството на финансите. Също така фондовете могат да инвестират в държавен дълг на Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Канада, Дания, Люксембург, Холандия, САЩ, Финландия, Франция и Швеция. Испания пък е включена в допустимия инвестиционен списък на Резервния фонд.
През февруари руските вложения в американски държавни облигации са спаднали до най-ниското ниво от 2011 г. на фона на напрежението в Украйна и поевтиняването на рублата, показаха данни на Министерството на финансите на САЩ. Руските вложения се стопиха за четвърти пореден месец до 126,2 млрд. долара от 131,8 млрд. долара, отчетени през януари.