IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фабер: Забавянето на световната икономика причини пазарните сривове

Облигациите ще са по-атрактивни от акциите в следващите месеци, смята популярният инвеститор

15:57 | 04.02.14 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Фабер: Забавянето на световната икономика причини пазарните сривове

Глобалната пазарна волатилност не е причинена само от постепенното намаляване на количествените улеснения в САЩ, смята влиятелният инвеститор Марк Фабер. По думите му резките колебания, наблюдавани в последните седмици, са породени и от забавянето на растежа на световната икономика.

"Струва ми се, че не само свиването на стимулите оказва натиск върху пазарите", посочи инвеститорът пред CNBC. "В развиващите се икономики практически няма растеж. Имаме забавяне в Китай, която е по-силно, отколкото стратезите смятат. Статистическите данни ме навеждат на тази мисъл", отбеляза той.

"Това оказва натиск върху приходите на мултинационалните компании, защото повечето от растежа в света през последните пет години дойде от страна на нововъзникващите икономики", посочи още Фабер.

Коментарите на популярния инвеститор дойдоха на фона на високата волатилност на фондовите борси в началото на новия месец. Пазарните движения предизвикаха тревоги за навлизане в корекция сред много трейдъри и инвеститори. Новините от световните борси дойдоха малко след като Федералният резерв на САЩ потвърди продължаването на курса на свиване на изкупуваните активи.

Американската централна банка сви месечните си покупки на облигации с 10 млрд. долара през декември и още толкова през януари, което приложи натиск върху акциите. Очаквано за мнозина, първоначално най-засегнати бяха нововъзникващите икономики, които обаче бяха последвани от значителни слабости и в САЩ, Япония и Европа.

Марк Фабер посочи, че би посъветвал пазарните участници да направят вложение в 10-годишните американски държавни ценни книжа. Той очаква цената им да расте, тъй като инвеститорите ще търсят сигурно убежище.

"През следващите три до шест месеца те вероятно ще са по-добро вложение от акциите", отбеляза инвеститорът.

Фабер предупреди за рисковете, които поражда настоящия глобален кредитен балон.

"Кредитите като дял от световната икономика сега са с 30 на сто повече, отколкото в началото на икономическата криза през 2007 г. Виждаме бързо ескалиране на задлъжнялостта на домакинствата, особено в развиващите се икономики и ресурсно-ориентираните стопанства, като Канада и Австралия. Ние достигнахме до точката, при която задлъжнялостта на домакинствата обременява системата. Това се случва, когато има забавяне на икономическия растеж", допълва той.

Повече за фондовите пазари вижте във видео материалите на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
stoiloff
преди 10 години
За сривовете са виновни, само и единствено алчните банкери (и не толкова банкери), необразованите икономисти и финансисти, както и тъпите и продажни политици!За сривовете ,причината са безбожно високите комисионни, прибирани от гореизброените ***, без да произведат нищо друго, освен миришещ гадно биологичен ***!Банките трябва да имат "право" да фалират! Но чрез лобистки закони прокарани от разни *** това им право бе "отнето". Много "Банки" бяха спасени от народите. Но за сметка на мизерията на същия този народ. Не е това "източващата икономика" която хората заслужават.Но докато това продължава ще е така.Банките не са институции. И никога не са били. И не трябва да се приравняват на такива. Те са "дружества" с определен интерес и не могат да бъдат справедливи и безпристрастни като ИНСТИТУЦИИ.Така че сами си правете изводите коя е причината за сривовете в икономиката? Дали не е алчността на определени "субекти"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
serafima
преди 10 години
"По думите му резките колебания, наблюдавани в последните седмици, са породени и от забавянето на растежа на световната икономика." Къде е новината? Някой да не е съгласен с това, живеейки в наше време?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още