Правителството на гръцкия премиер Георгиос Папандреу, както и европейските институции и други членове на еврогрупата са на мнение, че разходите при евентуално преструктуриране на дълга ще са повече от потенциалните ползи, заяви самият Папандреу на икономическа конференция във вторник, цитиран от Handelsblatt.
Междувременно страните от еврозоната вече започнаха да обсъждат т. нар. „мек фалит“ за Гърция. „Меко преструктуриране“ означава да бъде отложено изплащането на дълга и евентуално да има намаляване на лихвата по него, отбелязва АФП.
Също във вторник стана ясно, че председателят на опозиционната консервативна партия в Гърция е отхвърлил искането на ЕС да подкрепи усилията на социалистическото правителство. Антонис Самарас заяви, че смята досегашния курс на социалистите в борбата им срещу дълговата криза за погрешен и няма да гласува за исканите от Брюксел допълнителни бюджетни ограничения.
Гърция трябва да предприеме широкомащабни и болезнени реформи преди европейските лидери да обсъдят удължаване на матуритета по дълга на страната, заяви по-рано през деня премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, цитиран от Financial Times.
Самарас бил съгласен с целите, които мерките трябва да постигнат, но смятал сегашната икономическа политика на гръцкото правителство за изцяло сгрешена. А ако мерките са вредни за страната, трябвало да се гласува против тях.
В момента делегация на ЕС и на Международния валутен фонд (МВФ) е в Атина, за да дискутира с правителството допълнителните мерки. Според финансовия държавен секретар на германското правителство Йорг Асмусен е възможно делегацията да удължи престоя си с една седмица, за да установи дали Гърция се нуждае от втори спасителен пакет.
С оглед на милиардните помощи за изпадналите в беда страни от еврозоната федералният канцлер Ангела Меркел критикува по-ранното пенсиониране и условията за отпуски в някои държави. „Не става дума само за това да не се допуска дълг“, заявява Меркел на партийно събрание в Мешеде (Северен Рейн-Вестфалия). „Става дума и за това, в някои страни, като Гърция, Испания, Португалия хората да не се пенсионират толкова рано, а всички да се напрягат еднакво дълго време – това е важно“, допълва Меркел, цитирана от Ройтерс.
В момента във Федералната република се дискутира поетапно вдигане на възрастта за пенсиониране от 65 на 67 години.