Вносът на храни от Испания е представлявал добра възмжност за търговия на лондонската фирма Brindisa, но както много други компании за храни и вино, които разчитат на свободното движение на стоки и работници в рамките на Европейския съюз (ЕС), начинанието ѝ е силно засегнато от решението на Великобритания да напусне блока, пише Ройтерс.
Създадената от предприемача Моника Линтън преди 28 години Brindisa сега има 300 служители в пет лондонски ресторанта, два магазина и един склад. Тя е част от сектор, който обхваща повече от 27 500 компании в Лондон, генериращи 14 млрд. лири (17 млрд. долара) годишен оборот. Храната и виното са едни от най-живите сектори в сферата на услугите, но са и сред най-изложените на риск от последиците от Brexit.
“По отношение на Brexit вероятно ние сме най-нелюбимата компания на правителството, защото доставяме всичко от чужбина и сме наели много чужденци”, коментира Линтън пред Ройтерс.
Понижаването на стойността на паунда спрямо еврото след референдума доведе до скок на цените на сирената, шунката и други продукти, които Bridisa внася от цяла Испания. “Трябваше да увеличим цените”, коментира Линтън.
Звеното за внос и дистрибуция на Brindisa дава по 11 млн. евро годишно за купуването на стоки от Испания, така че спадът на паунда струва на фирмата 2 млн. паунда в сравнение с обменния курс по това време миналата година.
“Изключително притеснени”
За малките фирми, които доминират сектора с храни и напитки, силните валутни колебания могат да бъдат сериозен удар, защото те нямат достатъчно капцитет да се справят с подобни извънредни ситуации. “Отнема цялото ни внимание”, коментира Джайлс Бубидънт, съсобственик на дистрибутора и вносител на вина Barton Brownson 7 Sadler. “Имаме толкова много работа. Нямаме време да търсим нови бизнес възможности”, допълва той.
Фирмата внася от ЕС - Франция, Италия и Испания, както и от Чили, Южна Африка и Австралия. Тя е разработила по-сложен подход за валутно хеджиране след световната финансова криза през 2008 г., който омекотява първоначалния удар от Brexit, но през октомври също е качила цените на продуктите си.
За Brindisa и BBS ще бъде огромно предизвикателство, ако в крайна сметка Великобритания договори с останалите 27 страни членки на ЕС връщането на търговските бариери. "Изключително притеснени сме от това. В момента е толкова лесно. Искате да внесете нещо от Европа, просто отивате и го правите", коментира Бубидънт.
Brindisa нася много продукти с кратък срок на годност, като сирена и прясно мляко. "В крайна сметка може да се озовем там, където бяхме преди, когато имаше тонове документи, но имаше и риск от задържане на продуктите на границата", коментира Линтън.
Освен това тя е притеснена за това какво ще се случи с правилата за етикетиране, проследяването на храните, безопасността на продуктите и произхода им.
"Ако Великобритания трябва да постави свои правила, всички доставчици ще трябва да имат етикети за Великобритания, вместо етикети за Европа, което е много скъп и бавен процес", коментира още тя.
Притесненията на Литън и на индустрията като цяло са свързани и с това, че Brexit ще доведе до ограничения на свободното движение на хора, което означава и свиване на евтината чуждестранна работна ръка, на която тя разчита.
Все още няма официални статистически данни за дела на чуждестранните работници в Лондон, заети в търговията с храни и напитки, но някои представители на индустрията твърдят, че са над 50% или дори две трети.
преди 8 години От всичко написано като коментари дотук.Стигам до заключението, че въпреки че четете статиите, после ги коментирате, излагате мнения, позиции и итн. което е прекрасно, защото виждам че има хора които се интересуват от икономика и нейната структура,много малко хора осъзнават същността на глобализацията и положителните неща които е допринесла в развития свят.А сега една цяла държава иска да излезе от системата и да почне да трупа загуби и негативи от това,просто безумие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Съгласен съм с всичко, освен с това че евтината работна ръка е виновна за безработицата в Испания. Истинската причина е две годишното платено обезщетение, което получават безработните. Така е и в Гърция и хората просто си ползват продължителен платен отпуск. А иначе да обясняваш на червените бабички, че Великобритания може да е на печалба от екзита e causa perduta. Никога няма да проумеят че вероятно ще отпадне вноската(поне 6 млр лири) ще прибира ДДС, няма да зависи от капризите на Валония и най-вече ще се опита да спре нежеланата имиграция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Съгласен съм с всичко, освен с това че евтината работна ръка е виновна за безработицата в Испания. Истинската причина е две годишното платено обезщетение, което получават безработните. Така е и в Гърция и хората просто си ползват продължителен платен отпуск. А иначе да обясняваш на червените бабички, че Великобритания може да е на печалба от екзита e causa perduta. Никога няма да проумеят че вероятно ще отпадне вноската(поне 6 млр лири) ще прибира ДДС, няма да зависи от капризите на Валония и най-вече ще се опита да спре нежеланата имиграция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А за по-ниската цена на паунда има ли смисъл ВЪОБЩЕ да говорим? Тук се изписаха стотици статии колко благоприятно влияела евтината валута на износа и как "световните валутни войни" били точно това - всеки се стреми към обезценяване на собствената си валута. Швейцарската централна банка колко пъти "предприемаше мерки" срещу прекалено високия курс на франка спомняте ли си? Хм отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Друго от много лошите и ужасни неща, които се описват в статията било известно повишаване на цените. Ако повишаването на цените е нещо чак толкова лошо тогава защо ЕЦБ е предприела толкова мащабна операция, а печатане на евра? Нали ТОЧНО ТОВА е целта на Марио Драги - да предизвика "целева" инфлация. И ако повишаването на цените е чак толкова лошо ТОЙ защо го прави? И защо всички плачат като вдовици всеки път, когато падне цената на петрола? Явно някой тук нещо не е в час. Хайде нека веднъж завинаги да се разберем високите цени нещо лошо ли са или са добро? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Освен това някои от нещата, които в статията се описват като "много лоши" всъщност влияят положително на икономиката. Евтината работна ръка от чужбина не е добро решение за излизане от криза. Защото под евтина работна ръка се разбира хора, които работят също толкова, колкото и англичаните но получават по-малко пари. Тези хора заемат работни места, но консумират по-малко, поради по-ниските си доходи. Което е ВРЕДНО за икономиката. Една от причините за толкова високата безработица в Испания е ТОЧНО евтината работна ръка отвън. И тези хора, освен че потребяват по-малко изпращат част от доходите си на свои близки в чужбина, което пък съвсем не е добре. Евтината работна ръка е нещо много хубаво когато икономиката е в такъв страхотен подем, че не само няма безработица, а има НЕЗАЕТИ работни места. Но в момента случаят въобще не е такъв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тази статия е наистина най-странното четиво, на което съм попадал напоследък в което се носят от 9 кладенеца вода и каруцата се поставя на километри пред коня в опитите да ни се внуши каква ужасна катастрофа е пустият му Brexit и до какви пагубни последствия за свободната търговия щял да доведе. И кой ограничава всъщност свободата и затруднява търговията. И кой точно всъщност ограничава свободата? Очевидно не са испанските или френските производители, в чийто интерес е да продават продукцията си. Явно не е и ЕС, защото чиновниците в Брюксел денем и нощем мислят само за това как да увеличат още повече свободата. Остана да са гадните англичани или по-точно техните управляващи, които по всякакъв начин се опитват да поставят бариери и ограничения. Ама дори и така да е - това си е техен вътрешен проблем. Да се оправят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар