В българското законодателство няма заложени данъчни облекчения за заснемането на филми в страната, заяви по време на бизнес платформата на Международния София Филм Фест - Sofia Meetings, данъчният консултант от Global Tax Валери Колчев.
Във връзка с идеята това да се случи и у нас преди две години New Boyana Film възлага на екип експерти да направят проучване за това какъв е фискалният ефект от реализацията на чуждестранни филмови продукции в България, или какви са бюджетните приходи от заснемането на една филмова продукция в България.
Проектът е завършен през миналата година и показва, че от всеки похарчен лев за филм в страната между 19 и 20 стотинки влизат в бюджета, твърди Колчев. По думите му това означава, че близо 20% от инвестираните средства влизат пряко или непряко в българския бюджет.
Същевременно в Европа ситуацията е напълно различна. От няколко години се наблюдава явна конкуренция между страни от континента и Калифорния, САЩ - места, които се опитват да привличат повече продукции именно чрез подобни данъчни инициативи, коментира Мартин Блейни, експерт, модериращ дискусията на Sofia Meetings и автор за Screen International.
По думите му България може да вземе пример за различните възможности за данъчни облекчения дори от съседни страни като Македония например.
Всъщност съвсем скоро, през 2014 г., Македония приема нов закон, с който се въвеждат и данъчни облекчения за заснемането на филмови продукции на територията на страната, разкри Мими Гьоргоска-Илиевска, директор на Македонската филмова агенция. Създава се фонд, който подпомага развитието, продукцията, дистрибуцията и показа на македонски език и чуждестранни филми.
Страната предлага схема за производствени стимули чрез 20% отстъпка от разходите за създаването на кино и телевизионна продукция, което е довело до подем на филмовата индустрия в страната.
Естествено, има и няколко условия, типични за държавите, които предлагат подобни данъчни облекчения - необходим е местен продуцент, който да се грижи за проекта, както и регистрация на филмовата продукция в страната при спазването на определен срок за това. Друго изискване е да се инвестира минимум 100 000 евро в страната, като сумата се изчислява спрямо валутния курс на Македонската централна банка в деня на подаване на документите за филма.
Белгия също е преминала по този път след като индустрията установява, че все по-голяма част от средствата отиват при инвеститорите, а не при продуцентите. Ето защо се налага въвеждането на промени, но по начин, по който инвеститорите да не бъдат отблъснати, заяви Жан Ив Робен, един от президентите на Съюза на френскоговорящите продуценти на белгийски филми. По думите му въвеждането на данъчни облекчения значително променя цялата система, правейки я много по-отворена към всякакви компании - от най-големите до най-малките.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Жилищата в Гърция стават все по-недостъпни въпреки ръста на минималната заплата
Третият етап на Тур дьо Франс ще се проведе без зрители
Русия разработи необичайна защита за бронирани машини
Директорът на ЦРУ предупреди за огромната заплаха от AI кибероръжия
Никола Цолов: Отличните стартове са моето основно оръжие този сезон