IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КРС: За единен цифров пазар без злоупотреби е прекалено идилично да се говори

Предпазни клаузи ще защитават интересите на потребителите и на операторите след отпадането на роуминга в ЕС

11:46 | 21.03.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Има риск мобилните оператори у нас да повишат цените след падането на роуминга, но тук важна роля ще има коригиращият ефект на конкуренцията. Това коментира пред БНР председателят на Комисията за регулиране (КРС) на съобщенията Веселин Божков.

„Не е тайна, че мобилните оператори, въпреки общите си интереси и съгласувана политика, се борят за всеки потребител“, посочи Божков.

За единен цифров пазар без злоупотреби е прекалено идилично да се говори, но ЕС прави всичко възможно това да се случи, каза Божков.

Ще има много предпазни клаузи и мерки, които ще защитават интересите както на потребителите, така и на операторите, категоричен е той.

От 15 юни 2017 година отпадат таксите за роуминг в рамките на ЕС. Промените в законодателния пакет предвиждат и задължаването на всички интернет доставчици да предоставят равен достъп на всички потребители до всяко съдържание в мрежата. В законодателния пакет е включен и принципът за мрежовата неутралност, който следва да направи скоростта на достъпа до всяко съдържание в интернет равен за потребителите в Европейския съюз. Отпадането на таксите за роуминг премахва пречките за достъп до единния европейски пазар. 

Божков коментира и случаите на злоупотреби и спорните казуси в надписването на сметки от страна на мобилните оператори в България. Според него клиентите трябва първо да направят проверка по линия на семейството, след което да се обърнат към Комисията за защита на потребителите (КЗП).

Те могат да си търсят правата през т. нар. "Помирителна комисия" в КЗП, в която водещ експерт е експерт от Комисия за регулиране на съобщенията.

„Каквото и да се случи обаче в този случай, самият потребител не може да има компенсацията, тъй като обикновено се осъществяват актове за административно нарушение и впоследствие се прави наказателно постановление. Самият потребител може да си търси правата и чрез съда и тогава вече може да търси компенсация“, обясни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:54 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още