Бившият финансов министър на Испания беше назначен на тази длъжност през 2004 г.
Заместникът му най-вероятно ще бъде европеец, тъй като по традиция Стария континент избира лидера на МВФ, а САЩ – управителя на Световната банка.
"Взех това решение по лични причини. Обстоятелствата и отговорностите в семейството ми, особено по отношение на образованието на децата ми, са причината да напусна поста си предсрочно", е заявил Рато.
Директорът на МВФ се избира за петгодишен мандат.
Под ръководството на Рато МВФ имаше все по-растяща роля в контрола над валутите. Фондът обаче срещаше трудности да намери мястото си в управлението на световните финансови кризи, след като много азиатски държави създадоха големи валутни резерви след азиатската криза преди 10 години.
Финансовата организация също така започна реформа, предназначена да даде повече власт в институцията на бързоразвиващите се икономики като Китай и Индия.
Междувременно в ръководството на Световната банка също имаше сътресения, след като предишният президент Пол Улфовиц беше принуден да напусне поста заради скандал с конфликт на интереси.
Номинирането на неговия наследник – бившия търговски представител на САЩ Робърт Зелик, повдигна въпроса за по-демократична и открита процедура по избиране на ръководител на институцията.
Възможно е такива гласове, особено от страна на развиващите се страни, да бъдат чути и във връзка с оставката на Рато.