Цената на златото спадна с повече от 2 на сто през миналата седмица, след като Федералният резерв на САЩ запази търпение и не покачи лихвите, но даде заявка, че планира хода в най-близко бъдеще.
Фючърсите върху жълтия метал поевтиняха с 2,31% през изминалите пет търговски дни до 1 193,80 долара за тройунция.
Междувременно доларовият индекс ICE спадна с 0,04% до 89,20 пункта, а активите на най-големия в света обезпечен със злато борсово търгуван фонд SPDR Gold Trust достигнаха 72,56 тона в четвъртък.
Най-големият двигател на пазарните движения през седмицата бе заседанието на централната банка на САЩ. В сряда Фед актуализира своите насоки относно лихвените проценти, като заяви, че ще изчака преди да затегне паричната си политика.
Банката запази целевия си лихвен диапазон по федералните фондове в границите 0-0,25% за "значителен период от време" – реторика, която мнозина очакваха да отсъства този път.
В пресконференцията след заседанието председателят на Фед Джанет Йелън посочи, че повечето членове на Федералната комисия за открития пазар (FOMC) очакват лихвите да се доближат до своето нормално ниво към края на 2017 г.
По думите ѝ "редица" членове на FOMC са посочили, че условията за покачване на ставките могат да бъдат подходящи до средата на следващата година, но подчерта, че "няма предварително зададено" време кога Фед да започне да вдига лихвите. В тази връзка Джанет Йелън очаква базисната инфлация да бъде под натиск "за известно време". Целевият темп на Фед на покачване на потребителските цени е 2 на сто на годишна база.
По отношение на пазара на труда Йелън каза, че "като цяло пазарът на труда се подобри", като "недоизползването на трудовите ресурси продължава да намалява".
След оповестяването на новината пазарът покачи леко търсенето си на жълтия метал в четвъртък и петък, но все пак усилията не достигнаха за заличаване на спада на седмичната база.
Отслабването на цената на петрола през седмицата също подкрепи златото, тъй като пазарните участници търсеха сигурно убежище на фона на несигурността на енергийните пазари.
По-ключовите доклади от САЩ от седмицата показаха, че потребителските цени отвъд Океана са забавили своя растеж през ноември на месечна база. Индексът на потребителската инфлация отчете ниво от 0,3% според данните на Министерството на труда.
Също така първоначалните молби за помощи при безработица намаляха с 6 000 до 289 000. Предварителните данни на Markit Еconomics за сектора на услугите пък отчетоха спад на индекса до 53,6 през декември, отчитайки 10-месечно дъно.