Петролът започва новата седмица с понижения. Цените на „черното злато“ се понижиха в началото на азитската сесия в понеделник, след като перспективите за доставките остават стабилни въпреки трайния спад на цените от над 50% за последните шест месеца.
Фючърсите за американския суров петрол паднаха до 48 щатски долара за барел в понеделник, след като в петък цените за петрола се повишиха рязко след оптимистичните коментари от Международната агенция по енергетика във връзка с опасенията за пренасищане на глобалните доставки.
Суровият петрол с доставка през февруари нарасна с 5,28% в петък, за да затвори седмицата при 48,69 долара за барел.
Ден по-рано "черното злато" изгуби 4,6% до 46,25 долара за барел. Във вторник пък цената докосна седмично дъно от 44,20 долара – най-ниското ниво от март 2009 г.
За седмицата фючърсите върху петрола добавиха 0,67% – първият седмичен ръст от осем седмици.
Междувременно в Лондон в петък брентът с доставка през март отскочи с 3,94% и се установи при 50,17 долара за барел.
Ден по-рано суровината се бе обезценила с 3,19% до 48,27 долара за барел. Седмичното дъно пък бе отчетено във вторник – 45,19 долара за барел, най-ниското от април 2009 г. насам.
За седмица февруарските фючърси добавиха 0,11%, прекратявайки седемте последователни седмици на загуби.
По този начин спредът между брента и WTI спадна до 1,48 долара за барел към края на търговията в петък в сравнение с 1,75 долара в предходната седмица.
Международната агенция по енергетика намали прогнозата си за ръста на доставките извън ОПЕК през тази година с 350 000 барела на ден на фона на признаците, че по-ниските цени са започнали да ограничават производството в някои региони, включително Северна Америка.
Изследователската група Baker Hughes посочи в петък, че броят на платформите за добив на петрол в САЩ е намалял с 55 през миналата седмица до 1 366 – най-ниското ниво от октомври 2013 г.
Броят на петролните платформи спадна в 11 от последните 14 седмици след достигнатия рекорден връх от 1 609 в средата на октомври.
Загрижеността относно отслабването на търсенето в световен мащаб, в съчетание със сигналите, че ОПЕК няма да свие добива, подкрепи разпродажбите на петролните пазари в последните месеци.
В същото време увеличаването на доставките на суров петрол от Северна Америка поради бума на шистовата революция спомогна допълнително за пренасищането на световните пазари.