Търсенето на петролни контракти отчете забележителен подем в петък, възстановявайки се от загубите в предишната сесия. Добрата новина за "черното злато" го изпрати към първия седмичен ръст от средата на ноември.
Фючърсите върху WTI поскъпнаха с 6,59% до 57,98 долара за барел в петък, достигайки за момент дори до 58,9 долара за барел.
Междувременно цената на контрактите върху брента се покачи с 4,64% до 62,02 долара за барел в петък при дневен връх от 63,7 долара за барел.
И двата сорта отчетоха седмични повишения – първите от приключилата на 14 ноември седмица.
Цените на петрола се сринаха до нива от около 50 долара за барел след "мечите" настроения в последната половин година, породени от страховете за свръхпредлагане. Опасенията дойдоха най-вече от бума на шистовата революция в Северна Америка и влошаващата се перспектива за глобалното търсене.
По-рано миналата седмица и брентът, и WTI спаднаха до 5,5-годишни нива от съответно 58,5 долара и 56,3 долара за барел.
"Пазарът минава през временен проблем", заяви в петък петролният министър на Саудитска Арабия Али ал Наими. Въпреки забавянето на световната икономика, което тежи върху търсенето, той остава оптимист, че пазарът в крайна сметка ще се балансира.
Саудитска Арабия успя да принуди останалите членове на ОПЕК да запазят в края на ноември настоящите производствени нива въпреки прогнозата за влошаващото се търсене.
Междувременно и иранският петролен министър Бижан Намдар Занганех подчерта, че страната няма да се откаже от своя дял на пазара. Подобни твърдения бяха изразени и от руски официални лица.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air
преди 10 години Абе що така търсенето отчете забележителен подем, нали наще експерти тука прогнозираха, че вече на никой не му трябва тоя петрол? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години още не сега им дават шанс, че петрола ще се вдигне за да вземат нови кредити и после да ги изтърбушат съвсем ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Шистаците дадоха фира? отговор Сигнализирай за неуместен коментар