Петролът се търгуваше смесено в сутрешната сесия в четвъртък, като притесненията за слабото търсене и свръхпредлагането пречеха цената на суровината да тръгне нагоре, пише WBPonline.
Фючърсите върху суровия американски петрол WTI поевтиняха с 0,21% до 46,54 долара за барел, а бенчмарковият сорт Брент записа ръст от 0,16% до 49,77 долара за барел.
Запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 9,4 милиона барела през седмицата до 9 октомври, заяви в сряда Американският петролен институт. Анализаторите очакваха повишение от едва 2,8 милиона барела.
Трейдърите и инвеститорите очакват по-късно днес Администрацията за енергийна информация да публикува официални данни, които също може да покажат голям ръст в петролните резерви на САЩ.
“Продължителният период с ниски цени на петрола започна да оказва влияние върху кредитния профил на компаниите”, отбелязват анализаторите от австралийската и новозеландска банка ANZ.
“Какво ще се случи с балансите на петролния пазар през 2016 г. зависи от три основни фактора: влиянието на забавения китайски икономически ръст върху търсенето на петрол; завръщането на иранския петрол, както и намаляването на зрелите находища”, отбелязват от Barclays.
Според компанията за проучвания BMI Research вносът на петрол в Китай ще продължи да се увеличава през слредващите пет години със среден годишен темп от 3,2%. Последните данни от вторник сочат, че вносът на петрол от януари до септември е нараснал с 8,8% в сравнение със същия период миналата година.
Колкото до Иран, анализаторите очакват петролът от ислямската република да започне да се предлага на пазара още следващата година, когато международните санции срещу режима в Техеран бъдат поетапно вдигнати. Ако Иран изцяло се завърне на петролния пазар, глобалното пренасищане ще стане още по-голямо, прогнозират експерти.
Свръхпредлагането продължава да е основно притеснение за петролния пазар, като Международната агенция по енергетиката прогнозира, че то ще продължи и следващата година със забавяне на търсенето.