Петролът поевтинява в сряда след новините от предния ден, че резервите в САЩ достигат пореден рекорд, съобщава WBPonline.
Към 9:20 часа българско време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се понижават с 1,21% до 40,95 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент поевтинява с 1,05% до 41,35 долара за барел.
Във вторник Американският петролен институт съобщи, че петролните запаси в САЩ се повишават с 8,8 милиона барела през седмицата до 18 март, което е далеч над прогнозния ръст от 2,5 милиона барела. Така запасите достигат нов рекорд от 531,8 милиона барела.
Администрацията за енергийна информация ще публикува официалните правителствени данни по-късно в сряда. Очаква се данните да покажат шести пореден седмичен ръст.
По-рано днес стана ясно, че Саудитска Арабия е готова да се присъедини към държавите, които “замразиха” производството на петрол от следващия месец, без Иран.
Някои анализатори очакват по-късно тази година добивът в САЩ да се свие, но е възможно това да не е достатъчно, за да се намали глобалното пренасищане.
Според Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК) свръхпредлагането ще продължи на фона на слабия икономически растеж. В своя месечен доклад организацията казва, че търсенето на петрол от ОПЕК вероятно ще бъде малко по-ниско отколкото по-рано се смяташе. Въпреки това прогнозата на картела за глобалното търсене остава непроменена.
Друг ключов доклад предстои в четвъртък, когато компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes ще публикува данните си за броя на нефтените платформи в САЩ. Миналата седмица той беше с една повече до 387 броя – първият ръст тази година, припомня WBPonline.
“Всяко краткосрочно възстановяване в цените на петрола вероятно ще бъде ограничено от способността на американската шистова индустрия да наваксва с добива много бързо, включително с продукция от кладенци, където вече има сондаж, който обаче не е довършен”, коментират от Capital Economics.
Представители на ОПЕК трябва да се срещнат на 17 април в Катар, за да обсъдят евентуално замразяване на добива. Идеята беше предложена от Русия, Саудитска Арабия, Катар и Венецуела през февруари,
Още новини и анализи за цената на петрола четете тук.