IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ОПЕК запази производствения си таван, петролът потъна с над 6%*

Както казах по-рано, производството няма да бъде понижено, заяви петролният министър на Саудитска Арабия

17:17 | 27.11.14 г. 52
ОПЕК запази производствения си таван, петролът потъна с над 6%*

Производителите на петрол от Персийския залив, водени от Саудитска Арабия, запазиха производствения си таван от 30 млн. барела на ден, съобщава Ройтерс.

Непосредствено след оповестяването на решението цената на барел петрол потъна още повече, спадайки по време на търговията на Wall Street със 6,78 на сто до 69,07 долара за барел.

Същевременно конкурентният сорт брент също с доставка през януари отстъпва с 6,26 на сто до 72,89 долара за барел.

"Както ви казах по-рано, производството няма да бъде понижено", заяви петролният министър на Саудитска Арабия Али ал Наими, напускайки срещата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) във Виена.

Венецуелският външен министър Рафаел Рамирес напусна заседанието видимо ядосан и отказа да коментира резултата.

Богатите държави от Персийския залив изтъкнаха нееднократно, че са готови да устоят на ниските цени, които обаче не са по вкуса на Венецуела и Иран – две от членките на ОПЕК. Според венецуелските и иранските власти свиването на производството ще стабилизира пазара и ще намали натиска върху държавните им бюджети.

От друга страна, решението за запазване на текущите производствени равнища на практика дава ново начало на битката за пазарен дял.

Саудитците и други производители от Персийския залив могат да издържат известно време на продължаващия спад на цените благодарение на големите си валутни резерви. Членовете без подобни резерви обаче ще изпитат значителни трудности.

Кувейтският петролен министър Али Салех ал-Омаир каза, че ОПЕК ще трябва да приеме всяка пазарна цена на петрола, независимо дали става дума за 60, 80 или 100 долара за барел. Министърът на петрола на Ирак Адел Абдел Мехди пък отбеляза, че приемливо би било равнище в диапазона 65-70 долара за барел.

"Ние тълкуваме това като стратегически ход на Саудитска Арабия. В краткосрочен план цената трябва да спадне, достигайки дъно от 60 долара за барел, за да се стабилизира впоследствие в годините напред до 80 долара и повече", каза Оливие Якоб от консултантската компания Petromatrix.

"С други думи, това (спадът на цената – бел. ред.) трябва да бъде в интерес на ОПЕК за известно време, за да се забави развитието на проектите в САЩ,", добави той.

Лекият суров петрол навлезе в мечи пазар през последния месец на фона на най-значителния ръст на производството в САЩ в последните три десетилетия и признаците за забавяне на глобалния растеж на търсенето.

По-рано през тази седмица общо 58% от анкетираните в проучване на Bloomberg Intelligence прогнозираха, че ОПЕК ще остави производствения си таван без промяна. 12-членната група е отговорна за около 40% от доставките по света.

* Актуализирано към края на търговския ден в Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:33 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

52
rate up comment 6 rate down comment 2
многодобре
преди 10 години
Точно това е и проблема,мислиш (те) другите ,тези с различен подход,ценности,....,за аборигени!Примитивно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 3 rate down comment 3
michaelis
преди 10 години
За Швейцарията виж там още разни Ватикани ала бала там банката на Ватикана кви връзки имат с Швейцария и също така и колко пари не са върнали Швайцерите на евреите и продължават същата практика. На Украйна не са върнали парите на хората нали Янукович е крал и украинците кааха дайте си ни парите, ама ресто 3 години тряя да се чакаа и т.н. Швейцария са крадци и на Кадафи и на сумай ти арабляци парите са там и са пазени от Големите. И кат стане патаклама не връщат пари не видиш ли???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 4 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
айде да не ровиш, Африка са били колонии до оня ден даже и още индиректно на Европата. САЩ не са имали война на територията си мм? Само севера и юга и са исписали 100 книги и филма за тва и толкоз. Европата вкл. и Русия са имали сумай ти войни, после плана Маршал и т.н. И тряя много работа ало мнооо тряя да се бачка, а в САЩа се е бачкало много + ресурсите където ги имат.Испания, Гърция, Италия, кат има вишисти и сега техника и т.н. ееее? Швейцария е изкуствено създадена държава да си държат лъвовете кинтите в тях, да ама вече полека лека ньет и ше си останат след време само с часовниците и кравите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 8 rate down comment 3
michaelis
преди 10 години
в България има толкова магистри, че в целия Запад няяя толкова на глава от населението ееее ? 3 Магистрали прайм 50 години. Смениха се 5 режима от тогава и остаа пак ***, кадрите били ценни. Кат не се бачка ало и кадрите няма ти помогнат. Пак ти каам твоя САЩ е континент с МНОГО БОГАТИ РЕСУРСИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 4 rate down comment 6
michaelis
преди 10 години
LOL хахах в България нали има "квалифицирани кадри" ееее ? Задаваш ми въпроси от 1 клас за Африка моля ти се хвани и виж защо ... :)) майко мила ... Швейцария след некоя друга година като си махнат банковата тайна ше ги видим и тях. Швейцария е обрала през втората свеовна парите на евреите и не са върнали сумай ти пари, хвани пак ти казвам и прочети история майко мила ... на последния въпрос за Япония погледни и там де са default 1 quadrillion debt ..... :)) и тя ше поведе хорото като дойде дълговата криза .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 11 rate down comment 7
MZ/X
преди 10 години
Най-важният ресурс за една икономика са технологиите и квалифицираните кадри! Всичко останало може да се купи за жълти стотинки от аборигените.Африка като е пълна с природни ресурси да не е прокопсала? Япония и Швейцария без никакви природни ресурси да не са зле?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 8 rate down comment 9
michaelis
преди 10 години
не знам господата европейци къде отиват, кат немат грам ресурси, той тоя си е намерил вече чушки и домати и на всичкото и отгоре не в евро или долари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 15 rate down comment 16
vembata
преди 10 години
Стига се правили на остроумни, че Россия е потъващ кораб, да не избързват русофобите защото цената на петрола е само временен повод за спекулация с рублата, те имат достатъчно природен ресурс от всякакъв вид и могат без Европа, ние не можем без тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 3 rate down comment 2
michaelis
преди 10 години
може бе може Turkey to Double Food Exports to Russia by Late 2015: Energy Ministerhttp://sputniknews.com/business/20141127/1015244182.htmlRussia, Turkey Agree to Boost Payments in National Currencieshttp://sputniknews.com/business/20141126/1015188788.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 6 rate down comment 7
meto76
преди 10 години
Следите ли как се срива рублата.Бунтове, размирици и паника в Москва!Погроми. Под краката на Путин ври и кипи.http://***.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=RUB&view=12h
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още