Цените на петрола остават без съществени изменения вече трета поредна сесия, съобщава Ройтерс. Инвеститорите се затрудняват да намерят посока, като опасенията за нарастващия брой нефтени платформи в САЩ засенчват понижения добив от страна на ОПЕК и други големи страни производителки.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,15% до 53,12 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва спад в цената си от 0,21% до 55,89 долара за барел към 9:30 часа българско време.
„Днес липсват катализатори […] Може да се каже, че когато петролът се задържа на тези нива, докато други индустриални суровини, акции и злато изпитват слабост, това е добро представяне“, коментира Майкъл Маккарти, главен пазарен стратег в CMC Markets в Сидни.
Инвеститорите очакват макроикономически данни по-късно тази седмица, включително за търговския баланс на Китай.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира в понеделник, че шистовият добив в САЩ ще нарасне с около 1,4 млн. барела дневно до 2022 г. и това оказа натиск върху цените. Според експертите шистовата продукция ще се повиши, дори и цените да са на ниво 60 долара за барел. При поскъпване до 80 долара за барел пък може да станем свидетели на ръст от 3 млн. барела дневно до 2022 г., пише в доклада на МАЕ, който обхваща период от пет години.
Според анализаторите търсенето на петрол ще се повишава през идните 5 години и ще надвиши 100 млн. барела дневно през 2019 г. През 2022 г. търсенето ще възлезе на 104 млн. барела дневно, насърчено изцяло от развиващите се икономики.
В понеделник Русия и Ирак заявиха, че е прекалено рано да се обсъжда дали договорката между ОПЕК и други големи производителки трябва да се удължава и след май. „Това ще зависи от цените на петрола и пазарната стабилност. Ако ОПЕК се договори за понижения, то и Ирак ще понижи добива“, каза Джабар ал-Луейби, министър на петрола в Ирак по време на конференция в Хюстън, САЩ.
Според рейтинговата агенция Fitch през следващите 10 месеца средните цени на петрола ще бъдат по-ниски, отколкото през януари и февруари, заради възстановяването на сондажните дейности в САЩ.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.