IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цената на американския петрол се срина с над 10%*

Пазарът ще трябва да съвмести търсенето и предлагането сам, вместо да разчита на производители като ОПЕК да осъществяват промените

18:10 | 28.11.14 г. 23
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Генералният секретар на ОПЕК Абдула ал-Бадри на пресконференцията след срещата на картела вчера във Виена.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Генералният секретар на ОПЕК Абдула ал-Бадри на пресконференцията след срещата на картела вчера във Виена. Снимка: Ройтерс

Фючърсите на петрола се търгуваха близо до историческо дъно за последните 4 и половина години този петък. Цената им спадна драстично, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да не намалява квотата за производство на петрол.

Цената на лекия суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се сви с 10,2%, или 7,54 долара за барел, до 66,15 долара за барел - най-ниската стойност от септември 2009 г.

Търгуваният в Европа сорт брент бе на най-ниските си нива от юли 2010 г., като спадна с 2 долара до 70,45 долара.

Цените на петрола загубиха около 35% от стойностите си от юни насам. Решението на ОПЕК да задържи сегашния таван от 30 млн. барела на ден не може да премахне пренасищането, тикащо цените надолу.

Решението на ОПЕК също така зададе тона за цените на петрола в следващите няколко месеца. Пазарите ще трябва да съвместят търсенето и предлагането сами, вместо да разчитат на петролни производители като ОПЕК да осъществяват промените, предава MarketWatch.

Последните три ценови шока при петрола, които удариха световната икономика за период от 16 години, доведоха до спад в световното търсене на тази суровина. Този път търсенето, макар и по-бавно, все още нараства. „Въпросът е как процесът по наместване на предлагането ще се развие и в какъв времеви период“, заяви в доклад анализаторът в RBC Capital markets Лео Мариани.

Докато производителите на петрол понасят загуби, тъй като ниските цени стесняват постъпленията, потребителите на петрол започват да се възползват.

Ниските цени на петрола са голям плюс за Азия в частност. Докато САЩ стават все по-самодостатъчни благодарение на шистовата революция, а търсенето на петрол в Европа намалява, Азия остава най-големия вносител на петрол в света.

Очаква се вторият най-голям консуматор на петрол в света Китай да се възползва от поне още една година на ниските цени на стоките. Това ще позволи на Пекин повече място за действие и възможност да разхлаби паричната си политика, смята базирания в Сингапур специалист по китайска икономика в Capital Economics Джулиан Еванс-Причард.

Прогнозите на U.S. Energy Information Administration са, че Китай ще се превърне в най-големия нетен вносител на петрол през 2014 г.

Другите големи вносители на петрол в Азия като Индия и Индонезия също ще получат сериозен тласък. Сегашният им дефицит намалява и плащаните от местните правителства субсидии за бензин намаляват.

За Япония ниските цени на петрола са позитивни, но част от въздействието им няма да се усети заради слабата йена.

Междувременно производителите на петрол в Тихоокеанския регион се подготвят за по-тежките времена в бъдеще.

Фискалното състояние на Малайзия е в опасност, тъй като правителството разчита основно на петролния сектор за приходната част. Около 30% от годишния бюджет на островната страна идва от петролния и газовия сектор. Държавната компания за петрол и газ Petroliam Nasional Bhd, или Petronas, е сред основните данъкоплатци.

Спад от средно 10 долара на барел би намалил приходната част бюджета на Малайзия с около 4 млрд. рингит (1,2 млрд. долара), изчислява RHB Research Institute.

Австралийското правителство също разчита на повишаване на износа на енергийни ресурси и масивни инвестиции в петролната и газовата история. Целта на правителството е да омекоти удара от резкия спад в цените на минералите. Бурно развиващият се сектор за втечнен природен газ продава огромни количества от горивото на свързани с петрола цени.

Спадът при петрола доведе до сериозно разпродаване на енергийни акции. Това удари по силно зависимия от ресурсите австралийски капиталов пазар този петък. Въпреки това някои индустриални сегменти, като транспортните услуги и авиолиниите може да спечелят от цените на петрола.

*Актуализирано в 20.45 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 5 rate down comment 5
Biso
преди 10 години
Много добър анализ. Най ми хареса тази част:Учитывая, что США допустили падение нефти до таких уровней (а это факт), то это может свидетельствовать о чрезвычайно высоком уровне серьезности намерений относительно жгучего желания подорвать Россию. Нет никаких сомнений в том, что обвал цен на нефть является политическим маневром без фундаментального обоснования.Но сейчас ставки настолько высоки, что США не только вовлекли 33 страны в конфликт (страны ЕС + Канада + Австралия + Япония + Швейцария и Норвегия), но и подрывают собственную устойчивость, нанося критический урон по энергосектору. Кроме этого США ставят под угрозу своих союзников на Ближнем Востоке, где ситуация значительно хуже, чем в России. Зависимость от нефти выше (под 95-99% по сравнению с 50% в России), степень диверсифицированности экономики около нуля (кроме нефтесектора там нет ничего, в отличие от России, где хоть какое то производство есть), а уровень реакционной молодежи очень высок (огромное количество радикальных исламистов при очень высокой доли молодежи в структуре населения, тогда как в России таких проблем нет). Т.е. риски срыва Ближнего Востока от падения цен на нефть значительно выше, чем срыв России.Т.е. видно, что идет игра ва-банк, на все. Уровень угрозы от США максимальный, т.к. взялись за Россию по полной программе. Идет война на уничтожение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 5
Ango
преди 10 години
Аз коментирах само преките загуби на Русия и Ес от санкциите. Ние, аз и ти, живеем в една от тези страни и сме потърпевши от тях.А за причините, довели до това противопоставяне не ми се спори с теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 18 rate down comment 16
юрист
преди 10 години
Европа няма да допусне руските заплахи да я подчинят и да я поставят във васално положение спрямо рф. Не случайно меркел каза, че рф е стратегическа държава, НО НЕ Е стратегически партньор за ес и след това Израел направи предложение на ек за доставки на природен газ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 24 rate down comment 25
юрист
преди 10 години
За разлика от рф, ес не заплаши света и континента Европа с ядрен апокалипсис или с Трета световна война, нито една петролна или газова компания, чийто контролен пакет акции се държи от ес граждани, не използва газовото и петролното кранче като оръжие срещу рф. Щом и ОПЕК взе решение, което постави руснаците в неблагоприятно положение,значи всички поотделно отчитат, че рф е агресивна държава и че *** на всяка цена трябва да бъде спрян. ЕС санкции не се налагат, защото някому от ес не се харесва фейсът на ***, а заради груби нарушения на международното право, водещи в крайна сметка и до заплаха от започване на Трета световна война от рф или до руски заплахи с ядрена война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 9
Ango
преди 10 години
Колега, Русия губи от санкциите 40 млрд, Ес -също толкова. На това му се вика "Що ли ги ручахме жабетата?" Въпросът е кой печели от това двама да се карат...Най-вероятно този,който е подбудителят.А 140 млрд загуби на година са си сериозен удар по държавата.Спор няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 4
benasipro
преди 10 години
Значи само ОПЕК трябва да намали а американците и другите отвън, не ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
MyPr0gres
преди 10 години
http://***.drive-alive.co.uk/fuel_prices_europe.htmlОт посочения по-горе линк, можете да сравните цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 16 rate down comment 17
юрист
преди 10 години
Нали всички руски "застъпници" мрънкат как ес бил "булонката" на сащ - ето сравнението кой колко губи от ес санкции - блокиране на достъпа на руски субекти до европейско финансиране :Рф губи 140 милиарда долара годишно от санкциите на ес и сащ+ ниската цена на петрола+ обезценяването на рублата, а ес губи 40 милиарда евро годишно от санкциите си срещу рф. Тогава - как така руснаците ":бълха ги ухапала" и санкциите не им се отразявали, а?;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 61 rate down comment 2
vembata
преди 10 години
Вие мислите само за руснаци и американци докато ви факат проблемите в България! Лукойл не свалят цените навреме! Какво блеете в чуждата гъска гледайте нашите малки ширинки какви големи пари правят на бозуците от родния гръб робски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 4
STRAHO
преди 10 години
http://spydell.livejournal.com/562707.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още