Най-голямата в света социална мрежа Facebook вече изрично забранява на компании и организации да използват нейни услуги за извършването на наблюдения на потребители, предава CNN.
Новата актуализация на политиките на Facebook и Instagram забранява на разработчиците да използват „данни, получени от нас, за да предоставят инструменти, които се използват за наблюдение“.
Промените в тези политики бяха направени в понеделник и се случват на фона на разследването на Американския съюз за граждански свободи (ACLU), което откри, че компании за мониторинг на социалните мрежи са продавали своите услуги, ползвани за следене на хора в Twitter, Facebook и Instagram.
Шпионажът в социалните мрежи предизвиква все по-големи притеснения, особено сред хората, които използват Facebook и Twitter в ролята си на активисти.
Facebook не определя в политиките си какво е „наблюдение“.
Докато социалните мрежи продължават да ограничават възможностите за използването на техните платформи за подобни цели, от своя страна, има все по-силно движение, настояващо властите да бъдат много по-прозрачни относно това какви типове инструменти за наблюдение купуват.
В публикация в блога си по темата Facebook посочва, че вече е предприела действия срещу разработчиците, които са използвали платформата ѝ за шпионаж. Geofeedia например е била отстранена от Facebook след разследването на ACLU.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.