Акциите на американските борси завършиха почти без изменения в четвъртък, като най-силно в търговията се представи здравният сектор, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average приключи с около 15 пункта по-ниско, като UnitedHealth изигра най-положителна роля, а Goldman Sachs се отрази най-негативно.
Основният индекс S&P 500 завърши почти без промяна, след като компаниите от здравната индустрия отчетоха ръст от над 1%, повеждайки печелившите. Индексът Health Care Select Sector ETF удари рекордно високо ниво по време на търговията. Финансовите компании обаче отбелязаха понижение от 0,6% заради подготвката на големите банки за представянето на резултатите от последните стрестестове.
Технологичният Nasdaq composite се повиши леко с 0,04%, но отбеляза двудневна победна серия заради представянето на здравния сектор.
Акциите на компаниите от здравната индустрия постигат сериозен успех тази седмица, тъй като инвеститорите се подготвяха за представянето на новия законопроект в здравеопазването от Сената, който цели да отмени и замести Obamacare.
Законопроектът ще продължи да предлага възстановяване на субсидии за застрахователни компании поне още две години. Освен това той ще премахне сегашните данъци по Obamacare и постепенно ще прекрати разширяването на програмата Medicaid. Очаква се Сенатът да гласува проекта следващата седмица.
Wall Street следеше внимателно и цените на петрола, които се опитаха да се възстановят от последните разпродавания.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI за доставките през август се повишиха с 19 цента, или 0,45%, до 42,72 долара за барел, а върху петрола сорт Брент - с 38 цента, или 0,85%, до 45,20 долара за барел. В сряда петролът удари най-ниските си нива от август 2016 г., след като опасенията на инвеститорите за свръхзапасяване на пазара продължиха. Суровината спадна с над 2% и през сесията във вторник.
„Виждаме множество сигнали за отслабване на икономиката“, казва Брус МакКейн, главен инвестиционен стратег в Key Private Bank. “Разрастваме се, но изглежда отново се връщаме обратно към бавния растеж, който е налице през повечето голяма част от възстановяването“.
Поевтиняването на петрола налага натиск върху петролните акции. Енергийният сектор в S&P отчиташе понижение от 3,5% за седмицата, навлизайки в сесията в четвъртък.
Въпреки това засега по-широкият пазар се представя добре, като S&P и Dow отчитат лек ръст за седмицата, а Nasdaq – повишение от 1,34% за същия период.
В резултат на поскъпването на петрола на пазара на облигации цените на държавните ценни книжа се повишиха. Доходността по 10-годишните държавни облигации се понижи до 2,148 процента, а по двегодишните държавни ценни книжа – 1,344 процента.
По-ниската доходност пък повлия на валутните пазари, но доларът остана без промяна спрямо кошница от валути. За сметка на това йената привлече част от интереса на инвеститорите, търсещи активи убежище, и доларът достигна ниво от 111,36 йени. Еврото се понижи с 0,18% до 1,1146 долара.
Цените на златото се повишиха за втори пореден ден, като фючърсите за доставките през август се вдигнаха с 3,60 долара до 1249,40 долара за тройунция.