Индексите на фондовата борса в Ню Йорк отчетоха леки повишения в края на сесията във вторник въпреки неочаквано оптимистичните данни за икономиката на САЩ.
Американската икономика се ускори повече от очакваното през третото тримесечие, след като потребителите изхарчиха повече средства за стоки според последните данни на Министерството на търговията.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Щатите се повиши с годишен темп от 3,9% през трите месеца до края на септември, надхвърляйки очаквания за забавяне до 3,3%. Първоначалната оценка показа ръст от 3,5%, след като в предходното тримесечие икономиката нарасна с 4,6%.
По този начин след рязкото забавяне през първото тримесечие вследствие на необичайно студеното време икономиката на САЩ постигна най-доброто си полугодие от 2003 г. насам. Едно от проявленията може да се открие в решението на Федералния резерв на САЩ да сложи през миналия месец край на програмата си за количествени улеснения.
"Това е още един солиден доклад за растежа на БВП, който продължава със силната си тенденция напоследък. Ръстът на работните места е висок, икономиката надхвърля прогнозите, а инфлацията е слаба. Това е точният момент, по време на който човек би помислил да заложи на рискови активи", посочи пред CNBC Дан Грийнхаус, главен стратег на BTIG.
Енергийният пазар отново бе във фокуса на инвеститорите. След като в началото на търговията петролът поскъпна с над 1%, впоследствие цената на "черното злато" пое рязко надолу, спадайки с близо 2 на сто към края на търговията отвъд Океана.
"Енергийните пазари не са толкова важни за потребителите в САЩ, но Русия ще наблюдава тази среща", заяви Джим Ръсел, портфейлен мениджър на Bahl & Gaynor, във връзка със заседанието на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в четвъртък.
Потребителското доверие в САЩ спада до 88,7 пункта през ноември от 94,1 пункта в предходния месец.
Отделно от това измерителят на цените на жилищата в 20-те най-големи американски града се покачи с по-бавен темп през септември.
Същевременно на корпоративния фронт капитализацията на Apple достигна 700 млрд. долара. Акциите на дружеството обаче поевтиняха с 0,64 на сто в края на сесията.
Ръст от 2,38 на сто отчете Tiffany & Co, въпреки че бижутерийната компания публикува печалба и приходи под прогнозите.
Доларът спечели позиции спрямо основните търговски партньори на САЩ. Доходността по 10-годишните облигации, използвана във формирането на лихвите по потребителските заеми и ипотеките, спадна с три базисни пункта до 2,2773%.
Цените на деноминираните в долари стоки пък отчетоха смесени резултати.