Технологичният борсов индекс в САЩ Nasdaq отчете най-големия си двудневен спад от декември насам, съобщи CNBC. Teхнологичните компании в на американските фондови борси бяха обект на натиск вече втора поредна сесия, като секторният измерител записа спад в понеделник от 0,52%.
Акциите на Apple поевтиняха с близо 2,46%, след като Mizuho Securities понижи оценката си от „купувай“ до „неутрална“.
Борсово търгуваният фонд Technology Select Sector SPDR ETF (XLK) се понижи под 50-дневната си пълзяща средна за пръв път от 18 април.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,17%, а широкият измерител S&P 500 записа спад от 0,1%.
„Ако се върнете обратно към изборите, финансовите компании поеха нагоре, а след това технологичните компании поеха лидерството“, заяви Том Райт от JMP Securities. “Ще бъде интересно дали това е само един момента или ще продължаваме да виждаме слабост в тези компоненти”, допълва той.
Инвеститорите очакват срещата на Федералния резерв на САЩ, която приключва в сряда вечерта. По всяка вероятност централната банка ще повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта. Освен това пазарите ще следят внимателно коментарите на Джанет Йелън за това, как Фед ще свие баланса си в размер на 4,5 трлн. Долара. „Ключово е каква ще е реториката за баланса“, казва Мери Ан Хърли, вицепрезидент в D.A. Davison. “Помнете, свиване на баланса е форма на затягане на политиката”, допълва тя.
В корпоративната сфера главният изпълнителен директор на General Electric Джеф Имелт се оттегля и ще бъде наследен през август от Джон Фланери, настоящ президент и изпълнителен директор на GE Healthcare. Изявлението повиши акциите на GE с 3,58%
Американският лек суров петрол WTI поскъпна с 0,50% до 46,06 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записа ръст в цената си от 0,29% до 48,29 долара за барел.
Златото поевтиня с 0,31% до 1 267,42 долара за тройунция.
Едно евро се обменя за 1,1202 долара, а курсът на йената е 109,88 йени за долар.