Опасенията за по-силно от очакванията забавяне на икономиката в Китай натежаха над американските индекси във вторник. Китайската централна банка изненадващо обезцени юана с рекордна стойност. Местната валута загуби почти 2% от стойността си спрямо долара и се смъкна до най-ниската си стойност от три години.
"Мисля, че повече от всичко повлия пониженият валутен курс в Китай. (Той ще) стимулира износа, но въпросът е дали можем наистина да вдигнем лихвените проценти на по-високо ниво, отколкото в чужбина“, заяви Брус Маккейн, главен инвестиционен стратег в Key Private Bank.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average загуби 212 пункта, изтривайки печалната от понеделник. В първия ден на седмицата водещият бенчмарк се повиши с 241 пункта, слагайки край на поредицата от седем дни със загуба.
По-широкият индекс S&P 500 се сви във вторник с 0,96 на сто до 2084 пункта, а Nasdaq загуби 1,27 на сто до 5036 пункта.
Акциите на биотехнологичните компании и на Apple се обезцениха силно, компенсирайки ръста от 3,5 на сто на Google, която неочаквано обяви, че ще стане част от нов публичен конгломерат –Alphabet.
Акциите на Apple се сринаха с над 5 на сто, а Caterpillar загуби над 3,5 на сто от пазарната си капитализация.
И в Европа повечето индекси приключиха със спадове, като германският DAX загуби над 2,5 на сто. Азиатските пазари също са в зоната на загубите, като Shanghai Composite остана без промяна.
„Новината е негативна за износителите (като производителите на автомобили) и на производителите на луксозни стоки“, пояснява Илия Фейгин, старши стратег в WallachBeth Capital, цитиран от CNBC. По думите му от валутната нестабилност ще спечелят облигациите и златото.
Междувременно курсът на петрола спадна до най-ниското си ниво за шест години след неочакваната девалвация на юана, породила безпокойство относно износа към Китай, предаде AFP.
Американският лек суров петрол с доставка през септември, който вчера поскъпна с над 1 долар, днес изгуби 1,88 долара и спадна до 43,08 долара за барел на Нюйоркската търговска борса при приключване на търговията.
До подобно ниво петролът не беше спадал от март 2009 г.