Повишение на лихвените проценти в САЩ вероятно е уместно през идните месеци, ако макроикономическите данни се подобрят. Това заяви председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън в петък, цитирана от CNBC.
“Подходящо е, казвала съм и преди, за Фед постепенно и предпазливо да повишава овърнайт лихвата по федералните фондове и през идните месеци такъв ход вероятно би бил уместен”, каза Йелън при получаването на отличие от Харвардския университет.
Коментарите й надграждат изказванията на колегите й от комисията по парична политика, които сигнализираха, че може да има повишение на ставките през юни или юли.
„Икономиката продължава да се подобрява“, каза Йелън и допълни, че очаква ръстът на БВП да се ускори след слабо първо тримесечие. По думите й цените на петрола и доларът се стабилизират, което би помогнало за стимулиране на инфлацията към целевото ниво то 2%.
Федералната комисия по операциите на открития пазар заседава на 14 и 15 юни и според пазарите вероятността от затягане на паричната политика тогава беше 28%. Шансовете за юли обаче бяха 57% преди днешното изказване на Йелън, показват данните на CME Group. След сегашните коментари тези проценти нараснаха до съответно 34% и 62%.
Стенограмата от заседанието на Фед през април показа, че повечето централни банкери подкрепят повишение на лихвения процент през юни, ако макроикономическите данни подкрепят такъв ход.
Йелън посочи в петък, че Фед трябва да избягва прекалено бързо затягане на паричната политика, тъй като това може да доведе до забавяне на икономиката. „Ако повишим лихвените проценти прекалено рязко и предизвикаме слабост, имаме ограничен ресурс за реакция и това е важно основание за предпазливост“, заяви тя.
По думите й американската икономика е отбелязала голям напредък в бавното възстановяване след глобалната финансова криза. Йелън подчерта още подобренията на трудовия пазар, който е близо до пълна заетост. Председателят на Фед посочи също някои слабости в икономиката като ръста на заплатите и производителността на труда.
преди 8 години rate hike Q-2 16, 0.75, USD-EURO 1.07 short term отговор Сигнализирай за неуместен коментар