Американските борси се сринаха с 3% в понеделник в резултат на продължаващите опасения за икономическия растеж на Китай, който притиска все повече световните пазари, съобщава CNBC.
"Мисля, че скокът беше много бърз. Много от хората, които покриха късите си позиции, останаха с такива", коментира Питър Колман, ръководител на трейдърите в Convergex. Той отбеляза, че Dow все още се търгува на няколкостотин пункта от дъното си и че затваряне с понижение от по-малко от 500 пункта е добър знак.
В крайна сметка обаче индексът Dow затвори със спад от почти 600 пункта, след като се търгуваше с между 300 и 700 пункта по-ниско в минутите преди затварянето на борсата.
Сутринта индексът Dow Jones industrial average се срина до 1089 пункта, най-голямата междинна промяна в историята. В търговията през деня индексът заличи част от загубите и се търгуваше с около 110 пункта по-ниско. През първите 90 минути на сесията обаче индексът премина през повече от 300 пункта и в двете посоки.
Основният индекс S&P 500 също завърши с понижение - от почти 80 пункта, след като технологичният сектор не успя да задържи слабите си печалби. Индексът загуби за кратко 100 пункта при отварянето, присъединявайки се към останалите основни индекси на негативна територия.
"Надявам се на известна стабилност, но мисля, че пазарите ще останат много, много податливи на лоши новини от развиващите се пазари", заяви Дан Веру, главен инвестиционен директор на Palisade Capital Management. Той отдаде част от острите загуби при отварянето на борсово търгуваните фондове. "Много е лесно да преместиш милиарди долари за една наносекунда".
Технологичният индекс Nasdaq завърши с почти 4% надолу, макар че по-рано през деня се срина с 8,8%. Акциите на Apple поевтиняха с 1,5%, след като компанията успя да възстанови загубите си и дори скочи за кратък период до повече от 2%.
Фючърсите на суровия петрол с доставка през октомври поевтиняха с 2,21 долара, или с 5,46%, до 38,24 долара за барел на New York Mercantile Exchange, като това са най-ниските му стойности от февруари 2009 г. насам. През деня цената на доставките за октомври спадна с 2,70 долара до 37,75 долара за барел. Фючърсите на златото с доставки през декември пък също се понижиха с 6,10 долара до 1153,60 долара за тройунция.
Доларът поевтиня с повече от 1,5% спрямо останалите основни валути, а еврото поскъпна до над 1,16 долара.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа стигна до 2,01%, а тази по 2-годишните облигации завърши на 0,58%.
преди 9 години Да.....,много си прав.....,можеше да напише че еврото е поскъпнало до над 1.04622 (най-ниска стойност 1.04621 ).....или пък е паднало до под 1.60379 (най-висока стойност 1.60380 ).....Мисля че в този сайт трябва да пишат икономисти-специалисти и да са точни в достигнатите нива.....По същата логика трябва да се обявява че петрола е паднал горе-долу....., до под 100-120 $ за барел.....,почти.....,там някъде.....,около.....,ама не точно.....Хайде късмет на авторката.....( и една голяма приятелска усмивка от мен.....)..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Еврото не поскъпна ли до 1.17137.....?От статията.....".....а еврото поскъпна до над 1,16 долара."Даже поскъпна до над 1.17.....Или една фигура е без значение за автора на статията..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар