Търговията на Wall Street започна с резки понижения в петък – деня след референдума във Великобритания. В допитването 52% от населението на Острова подкрепи излизането на страната от Европейския съюз, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с около 390 пункта, а по-рано потъна и с над 500 пункта. Инвестиционната банка Goldman Sachs допринесе най-много за спада. Единствено акциите на Verizon и Wal-Mart се търгуваха с повишения.
Широкият индекс S&P 500 се понижава с около 2%, като по-рано спадът възлизаше на 2,5 на сто. Финансовите компании за кратко записаха спад от 4% и поведоха всички 10 сектора надолу.
Технологичният индекс Nasdaq се понижава с 2,8%.
Британският паунд се търгува за 1,3795 долара, а по-рано валутата достигна 1,3224 долара, което беше най-ниското ниво от 1985 г.
Едно евро се обменя за 1,1113 долара, а курсът на йената е 102,40 йени за долар.
„Най-важното е, че пазарите работят и че няма криза с ликвидността. Това не е момент от типа на фалита на Lehman Brothers“, казва Крис Гафни, президент на EverBank World Markets. “Смятам, че инвеститорите не оцениха правилно риска и сега бързо ревизират преценките си. На това ставаме свидетели в момента: преоценка на риска в среда на висока несигурност”, казва той.
В четвъртък американските индекси затвориха с повишения заради очакванията, че на референдума британците ще подкрепят оставане в Европейския съюз.
Американският лек суров петрол WTI се търгува с близо 4% спад до 48,13 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент поевтинява с 4,34% до 48,70 долара за барел
Златото поскъпва с 4,33% до 1 317,75 долара за барел.
Поръчките за бизнес оборудване в САЩ неочаквано се свиват през май с най-резкия темп от три месеца, сигнализирайки за слаби инвестиции още преди последиците от референдума във Великобритания да станат реалност.
*Данните са актуални към 17:40 часа българско време.