Американските индекси отчетоха значителни отстъпления в понеделник, след като инвеститорите реагираха с бягство от риска на спадащите цени на основните стоки на енергийните пазари.
"В близкото бъдеще това ще е в голяма помощ за потребителите, които нямат никакви допълнителни приходи или ръстове на заплатите на време. Ако петролът се търгува под 60 долара барел в продължение на месеци, това мисля, че би било да бъде проблематично", заяви пред CNBC Брус Битълс, главен инвестиционен стратег в RW Baird & Co.
McDonald изтри 3.86 на сто. Компанията за бързо хранене представи по-значителен от очакваното спад в продажбите на световно ниво през ноември.
Merck & Co обяви, че придобива Cubist Pharmaceuticals в сделка на стойност 9,5 млрд. долара. Книжата на гиганта поскъпнаха с 0,71 на сто.
Американската банка JPMorgan запази първото място за най-добре представяща се инвестиционна банка за първите девет месеца на годината. Книжата ѝ поскъпнаха леко с 0,17 на сто.
По-рано през деня данните от Китай показаха, че износът се е покачил с разочароващите 4,7% на годишна база през ноември, докато вносът неочаквано е спаднал с 6,7 на сто.
Междувременно Япония коригира данните за растежа на брутния вътрешен продукт през третото тримесечие, като новата оценка показа свиване от 1,9% на годишна база.
Щатският долар изгуби позиции спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ. Доходността по 10-годишните облигации пък отстъпи с три базисни пункта до 2,2800%.
Деноминираните в долари стоки отчетоха смесени резултати.
В петък американските индекси се повишиха, като Dow и S&P 500 изпратиха седмата си поредна седмица на повишения.
"Със сигурност има преход за последните пет години. Досега Фед задвижваше пазара, но сега икономиката на САЩ има шанс да получи по-важна роля", каза още Битълс.