Американското правосъдие одобри плана за извеждане на Детройт от фалита, предадоха световните агенции. Изпадането в неплатежоспособност на града през декември 2013 г. беше най-мащабното подобно в историята на САЩ.
След няколко седмици на съдебни заседания съдията от Детройт Стивън Родс одобри в петък плана за излизане на града от състоянието на фалит. Стратегията предвижда заличаване на една трета от дългосрочния дълг на града (7 млрд. долара), като в замяна на това Детройт ще бъде поставен под бюджетен надзор и ще вземе мерки за реализиране на икономии. Общият дълг на града е 18 млрд. долара.
Комисия, съставена от представители на щата Мичиган, ще контролират финансите на Детройт, за да не се стигне отново до фалит. Градските власти поемат освен това ангажимента да инвестират 1,7 млрд. долара в обществените услуги, които бяха занемарени в последно време. Част от тази сума ще отиде и за разрешаване на проблема с всичките около 80 000 изоставени жилища.
"Детройт има голямо бъдеще, но има и много работа за вършене", заяви Рик Шнайдър, губернатор на Мичиган. Детройт изгуби за 60 години половината от населението си, което спадна от 1,8 млн. до 700 000 души. Престъпността нарасна, а данъчните постъпления намаляха.
Сега във възстановяването на Детройт ще участват най-различни компании, частни лица, властите на Мичиган и естествено големите автомобилоконструктори. Градът имаше славата на Столица на автомобилите заради присъствието на компаниите Ford, Chrysler и General Motors. Проблемите на компаниите заради кризата доведоха до финансов и социален заник за града.
Преди Детройт най-големият фалирал американски град беше Стоктън с 300 000 жители. Две години бяха необходими за неговото излизане от състоянието на фалит.
(БТА)
преди 10 години От един процъфтяващ град, до една пълна развалина отговор Сигнализирай за неуместен коментар