Основните индекси на борсите в САЩ приключиха първата сесия за април със загуби. Натиск върху търговията оказаха негативни данни за развитието на икономиката през март.
Статистиката показа, че продължава свиването на промишленото производство в страната. За първи път от десет месеца насам трудовият пазар в САЩ е добавил по-малко от 200 хил. работни места, показа докладът на ADP.
В петък се очаква и официалният доклад на трудовото министерство за равнището на безработицата в САЩ.
На фона на тези данни Dow Jones загуби почти 80 пункта от стойността си, което представлява намаление от 0,44% до ниво от 17 698,18 пункта. S&P 500 отчете спад от 0,4% до ниво от 2 059,69 пункта.
Технологичният бенчмарк Nasdaq понижава стойността си с 0,42% до 4 880,23 пункта.
Ситуацията в автомобилния сектор също притесни инвеститорите. Водещите американски компании съобщиха за спад на продажбите си през март. За Ford намалението е в рамките на 3,4% на годишна база и в резултат акциите на компанията поевтиняха с 1,5% до цена от 15,90 долара за брой.
Акциите на General Motors пък загубиха към 2% от стойността си и търговията се извършваше при цена 38,68 долара за брой. Компанията отбеляза спад на продажбите през март в размер на 2,4 на сто. В същото време един от основните конкуренти - японската Toyota, съобщи за малко по-добри от очакваното продажби – в размер на 4,9%.
Въпреки спадовете при водещите производители през март в САЩ са продадени 17 млн. нови автомобила. Основно ръст записват японските производители. Най-сериозен е той при Honda - с почти 12% спрямо миналия март.
Цената на петрола продължава да расте. Лекият суров петрол затвори търговията при цена от малко над 50 долара за барел, което представлява ръст от 2,50 долара (5,2%). Европейският Brent се търгуваше за 57 долара за барел или увеличение от 2 долара.