Инвестиционните мениджъри по света увеличават с умерени темпове инвестициите си в т.нар. алтернативни активи, включително и в имоти, сочат данни от проучване на консултантската компания Willis Tower Watson, цитирано от онлайн изданието ipe.com.
Най-големите 100 алтернативни инвестиционни мениджъра са увеличили вложенията си в алтернативни активи с 3% през 2015 г. до 3,61 трлн. долара, показват данните на компанията. Ръстът на вложенията на пенсионните фондове от анкетираните в алтернативни активи е 5%.
Статистиката сочи още, че общият обем на алтернативните активи на глобалните асет мениджъри достига над 6,2 трлн. долара към края на миналата година.
„Насочването към активи, различни от акции и облигации, набира скорост сред институционалните инвеститори по света. Тези стратегии помагат да се управлява и диверсифицира риска“, коментира Люба Никулина от консултантската компания.
Никулина прогнозира, че икономическата несигурност и нестабилните условия вероятно ще подкрепят тенденцията.
От 100-те най-големи инвестиционни мениджъра, обхванати от проучването, най-голям дял на алтернативните активи са имотите – 34% от всички активи. Следват хедж фондовете с 21%, фондовете за частен капитал с 18% и други инвестиционни фондове с 12%.
Никулина подчертава обаче, че диверсифицирането на инвестиционните портфейли не се случва на всяка цена. Инвеститорите внимателно подбират активи, които биха им донесли не само възвръщаемост, но и добра стойност за парите им.
Най-активни при диверсифицирането на портфейлите си с алтернативни активи и най-вече имоти са скандинавските институционални инвеститори.