IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пакистан затвори достъпа до Youtube

Интернет компаниите стават глобални рефери в областта на свободата на изразяване, смятат американски юристи

11:41 | 19.09.12 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Афганец търси клипове в Youtube в интернет кафе в Кабул. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Афганец търси клипове в Youtube в интернет кафе в Кабул. Снимка: Ройтерс

Министър-председателят на Пакистан е издал заповед за забрана на достъпа до видео платформата на Google Youtube в страната си. Раджа Первез Ашраф е наредил на министерството на информацията да блокира изцяло YouTube, така че "богохулното" антиислямско видео да не е достъпно в Пакистан. Бангладеш вече блокира достъпа до сайта, предава Ройтерс.

Google не е отговорил на предишна покана на Пакистан сам да блокира видеото "Невинността на мюсюлманите". Затварянето на платформата в Пакистан очевидно е технически възможно, тъй като маршрутът на интернет трафика се определя от държавната телекомуникационна компания. При опит за достъп до YouTube потребителите получават съобщение, че сайтът съдържа неприлично съдържание и е заключен. Пакистан и по-рано се опитваше да блокира нежелани сайтове, но тогава филтрирането се оказа по-малко ефективно.

Описан като аматьорско видео, филмът е продуциран в САЩ от самообявил се за мразещ исляма човек. Той се опитва да осмее пророка Мохамед и се излъчва като трейлър за планиран игрален филм. В арабските страни клипът стана претекст за демонстрации и насилие. По време на нападение срещу американското посолство в Бенгази Крис Стивънс, посланик на САЩ в Либия, както и още трима американци, бяха убити миналата седмица.

В последствие Белият дом помоли YouTube да ограничи гледаемостта на видеото. Компанията отхвърля това, защото тя не иска да засегне правата за свободата на словото, гарантирани в конституцията на САЩ. Видеото не нарушавало и правата на общността на YouTube. Същевременно Youtube блокира клипа в Индия, Индонезия, Либия и Египет с мотива, че в тези страни то е особено проблематично или в противоречие със закона.

"Клипът, който все още е широко достъпен в интернет, спазва рамките на нашите указания и следователно ще остане в YouTube", се казва в изявление на видео платформата. "Въпреки това ние сме ограничили достъпа в страни като Индия и Индонезия, където той е незаконен, както и в Либия и Египет предвид несигурното положение в тези страни. Този подход е в пълно съответствие с принципите, които са описани за първи път през 2007 г. в условията ни за ползване".

"Ние не допускаме насаждане на омраза", се казва от друга страна в правилата за ползване на YouTube, които назовават в този смисъл изрично атаки или обиди на базата на религиозна принадлежност. В същото време проблемът на Google е, че може би все пак е по-добре да се поддаде на натиск, за да не предизвика ново насилие, и така да допусне цензура на нежелано съдържание. Това е същата дилема като при плащането на откуп, който може да мотивира по-нататъшни отвличания.

Washington Post цитира юристи, които гледат на интернет компаниите като на глобални рефери в областта на свободата на изразяване. Те трябва да вземат решения по сложни въпроси, които преди са били изцяло в юрисдикцията на съдилищата и понякога са решавани по силата на международни споразумения. "Виждате ли, тук Google има повече власт отколкото правителствата на Египет или на САЩ", казва Тим Ву от Колумбийския университет. "Свободата на словото днес до голяма степен е свързана не с правителства, а с частни компании“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още