ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов
Щатският долар спадна до 2-седмично дъно спрямо еврото след появилите се данни, че Доналд Тръмп води с 1% на Хилъри Клинтън преди президентските избори на 8 ноември в САЩ. Зелените пари се намират под натиск вследствие на разпродажби от страна на пазарните участници, които предпочитат да закрият част от дългите си позиции в долари преди срещата на Фед в сряда и президентските избори в страната. Доларът поевтиня с 0.76% спрямо кошницата от шест основни валути, като най-големият печеливш спрямо долара бе швейцарският франк, записал повишение от 1.38% до 0.9751. Рано тази сутрин поскъпването на франка се засили, като в момента се валутата се търгува на ниво от 0.9708 за един щатски долар.
Зелените пари не получиха подкрепа дори от данните за ускоряването на промишлената активност в страната за 2-ри пореден месец. Индексът на Института за управление на предлагането (ISM), който измерва нивата на месечна инфлация, отчетена при закупуването на стоки и услуги за промишлеността, нарасна с повече от очакваното до 51.9 пункта, спрямо 51.5 пункта през предходния месец.
Несигурността около изборите в САЩ доведе до преместването на погледа на пазарните участници към активите убежища като златото. Ценният метал се покачи с 0.86% до почти 1 месечен връх. Инвеститорите увеличиха позициите си в златни ETF (борсово търгувани фондове) за 6-ти пореден месец. Към момента анализаторите очакват златото да се насочи към нивото от 1 300.00 долара за тройунция. Петролът от своя страна продължи пропадането си до 1-месечно дъно, след повишение на петролните запаси в САЩ според Американския петролен институт (АПИ). Петролните запаси в САЩ са се увеличили с 9.3 млн. барела през изминалата седмица, което понижи цената на черното злато с 0.41% до 46.36 долара за барел. Днес излизат официалните данни от министерството на енергетика за запасите на петрол в САЩ, като очакванията са за ръст от 1.6 млн. барела.
Европейските борсови индекси приключиха на червено в първия борсов ден от месец ноември. Вина за спада на индексите носят слабите финансови отчети на компаниите, както и срещата по паричната политика на Фед днес. Германският DAX30 спадна с 1.3% до 10 497.85 пункта, а френският САС40 е приключил деня на 4 452.80 пункта. Щатските индекси също приключиха със спадове, като широкия S&P500 записа шести пореден ден на спад, като достигна 4-месечно дъно, на фона на последните новини около изборите за президент в страната и срещата на Фед. Индустриалният Dow Jones спадна за кратко под границата от 18 000 пункта, но все пак приключи деня на ниво от 18 008.45 пункта.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
EUR/NZD
Двойката достигна нашата цел. На 20 октомври коментирахме, че е по-добре да се изчака изявлението на Драги. За нас беше важно да чуем пасивно изявление, каквото се оказа в действителност. Нека да проследим последните два коментара по идеята за покупка на двойката.
На 20 октомври, коментарът беше следният: „Ситуацията тук е идентична (спрямо анализа за eur/usd на 20 октомври). От няколко дни се опитвахме да уловим моментно поскъпване на двойката, но тя плавно и безпрепятствено подмина ключови нива на подкрепа. Днес вече няма смисъл да се купува, по-добре ще е да изчакаме реакцията на пазара след изявлението и ако тя е в полза на еврото да търсим вход. При понижение е твърде късно да се продава.“
След Драги еврото реагира отрицателно и поевтиня спрямо кошницата, но въпреки това двойката EURNZD успя да удържи позициите си и дори регистрира кратко и рязко поскъпване. Получихме и необходимата корекция, за която споменаваме в горния цитат от 20 октомври.
На 31 октомври коментарът ни беше следният: „На графиката се вижда ясно реакцията на пазара, която бе положителна (шипът на 20 октомври). Както отбелязахме по-горе, изявлението бе пасивно, следователно продажбите на евро са само временно явление. Поради това идеята ни за покупки на двойката остана валидна. Целта е около психологическата бариера при 1.54159.“
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 8 години Аз не мисля, че инвеститорите страшно много се вълнуват от резултатите от изборите в USA. Най-вероятно много повече ги притеснява състоянието на ИКОНОМИКАТА на Щатите. А новините напоследък оттам никак не са обнадеждаващи. Дори вдигането на лихвения процент се отлага - отново и отново - за кой ли път. В края на миналата година се очакваше вдигане между 2 и 4 пъти тази година. Годината, обаче, неумолимо изтича и ще е цяло чудо, ако процентът се вдигне дори веднъж. А петролът продължава да е евтин, а златото скъпо. Дори положението на "трудовия пазар", откъдето последно идваха добри новини никак не е розово. На този фон изборите са само дребна част от пейзажа отговор Сигнализирай за неуместен коментар