Растежът в повечето от най-големите икономики в света, включително САЩ и Китай, ще се забави допълнително, показва нов доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от The Wall Street Journal.
Базираната в Париж организация оповести данните за своите измерители на бъдещата икономическа активност, които се основават на наличната информация за май. Според прогнозите освен в двете най-големи икономики в света забавяния ще има още във Великобритания, Канада и Бразилия.
Ако очакванията станат факт, това ще доведе до още една разочароваща година за световната икономика, която се бори да се възстанови от последиците от финансовата криза през 2008 г.
Забавянето на глобалния растеж също така представлява предизвикателство за централните банкери, които вече въведоха големи количества стимули в опит да подкрепят възстановяването. Повечето банкери признават, че текущите много ниски нива на лихвените проценти увеличават риска от нова криза във финансовата система.
Икономиката на САЩ се сви през първите три месеца на годината, но повечето икономисти обясняват слабостта с временни фактори, включително лошото време и стачката на пристанища на Западния бряг. Силният долар пък е разглеждан като основната причината за потиснатия износ.
Въпреки това измерителят на бъдещата активност на ОИСР показва, че въпреки връщането към растежа през второто тримесечие икономиката на САЩ едва ли ще нараства толкова силно, колкото го правеше през миналата година. Водещият показател за Щатите вече възлиза на 99,5 пункта, като всяко ниво под 100 пункта е сигнал за забавяне от началото на годината.
Втората най-голяма икономика в света също се насочва към забавяне, като измерителят за Китай намаля до 97,3 пункта през май спрямо 97,5 пункта през април.
Водещите индикатори на ОИСР са предназначени да осигурят ранни сигнали за разрастването или забавянето на икономическата активност. Те се базират на широк спектър от данни, които следят колебанията в бъдещата икономическа активност.
Въпреки че бе спирачка за растежа на световната икономика през последните години, еврозоната е един от малкото потенциални светли лъча. Показателят за валутния блок остана стабилен при 100,7 пункта за трети пореден месец. Въпреки това данните за май не отразяват последните проблеми около Гърция, които вероятно ще повлияят негативно в следващите доклади на ОИСР.
Индикаторите на организацията показват, че руската икономика продължава забавянето си на фона на спада на цените на петрола и западните санкции. Положителни обаче са очакванията за Япония, Германия и Индия.
Съставният водещ индикатор за всичките 34 члена на ОИСР намаля леко до 100 пункта през май спрямо 100,1 пункта през април.
преди 9 години Аз правя изследвания от кога се знае ,че ''системата'' не работи - от 1971год. когато махнаха златният стандарт и въведоха фиатните пари или 1982год. когато измислиха ''вашинктонският консенсус'' при актьорчето Рейгън''Чарлз Фъргюсън е удостоен с Оскар за документалния си филм Вътрешна афера (2011)........Има много доказателства, че през последните трийсет години финансовият сектор в Щатите се е превърнал в мошеническа индустрия......С напредването на дерегулацията секторът стана още по-неетичен и опасен, пораждайки още по-големи финансови кризи и още по-нагла престъпност'' - http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/ Тоест така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. ''методи'' ,и съм обобщил основното - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ''Повечето банкери признават, че текущите много ниски нива на лихвените проценти увеличават риска от нова криза във финансовата система'' При 18 трилиона държ.дълг и 61 трилиона общ дълг - http://***.usdebtclock.org/#какво означава вдигането на лихвите Как централните банки причиняват неравенство в доходите - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ - ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.''Отделно има едно 9 трилиона дълг на външни държави емитирани в долари Хванаха се в собствените си мрежи и само доказаха ,че системата е грешна и и г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Проф. Джефри Сакс - http://darikfinance.bg/***/111777#comments отговор Сигнализирай за неуместен коментар