Първоначалните молби за обезщетения за безработни намаляха леко в края на май до най-ниското им ниво през последните пет седмици, съобщава MarletWatch.
Новоподадените молби в периода от 22 май до 28 май са намалели с 1000 до сезонно изгладените 267 хил., показват данните на Министерството на труда.
Средната стойност на новите молби за помощи при безработица е намаляла през последния месец с 1750 до сезонно изгладените 276 750. Броят на молбите за помощ при безработица е под 300 000 – психологическа граница, свързана със стабилен трудов пазар – вече 65 поредни седмици, най-продължителния период от 1973 г. насам.
Средната стойност за четири седмици изглажда колебанията в по-волатилните седмични данни и се възприема като по-точна информация за прогнозиране на тенденциите на пазара на труда.
Молбите за помощ при безработица са нараснали с 12 хил. до 2,17 млн. през седмицата, приключила на 21 май. Този брой, който се отчита с едноседмично закъснение, се отнася за хората, които вече получават обезщетения.
Молбите за помощи са близо до най-ниските нива от началото на 1970 г. в резултат на скока в създаването на нови работни места през последните няколко години, което намали равнището на безработица до 5%.
През тази година САЩ създават 192 хил.нови работни места на месец, което е малко по-малко в сравнение с 2015 г. и 2014 г.
Икономистите, анкетирани от MarketWatch, прогнозираха увеличение до 155 хил. през май, месец, белязан от най-голямата стачка на Verizon Communications. 35 хил. стачкуващи служители бяха класифицирани от правителството като безработни през миналия месец.
В петък предстои да излезе правителственият доклад за заетостта.