Драматичнoто среднощно покачване на лихвите в Русия застрашава допълнително финансовата стабилност в закъсалата икономика. Ходът е малко вероятно да сложи край на спадащата рубла и понижаващите се акции в страната, смятат анализатори.
В до голяма степен очакван ход във вторник Руската централна банка (РЦБ) повиши рязко основния си лихвен процент, опитвайки да спре безконтролното поевтиняване на рублата. Лихвената ставка бе покачена до 17% от досегашните 10,50 на сто.
Очакваното последно повишение бе шестото поредно за 2014 г. През миналата седмица Съветът на директорите на РЦБ покачи лихвата с един процентен пункт от тогавашните 9,5 на сто.
Същевременно централната банка заяви, че покачва своята репо ставка до 18% от 11,5 на сто и увеличава обема на чуждестранната валута, която предлага на банките при репо аукционите до 5 млрд. долара от текущите 1,5 млрд. долара.
"Това е по същество една ситуация на паника. Централната банка взе най-драстичните действия, които можеше да предприеме", посочи пред CNBC Уве Парпарт, управляващ директор и ръководител на Reorient Financial Markets.
"Покачването на лихвите ще свие още вътрешната ликвидност, засягайки допълнително руския бизнес и поставяйки под натиск икономическата активност", изтъкна Парпарт.
"Можете да очаквате проблеми с кредитирането за различни фирми и банки, така че ще има реален проблем с финансовата стабилност на Русия. Това е доста лоша ситуация. Единственото място, където е по-зле, е Венецуела", добави експертът.
Парпарт добави, че цените на петрола ще бъдат основният фактор за стабилността на руските активи. Стойността на "черното злато" – основният източник на приходи на Русия, спадна с 46% през последните шест месеца поради голямото предлагане и ограниченото търсене в световен мащаб.
"Ако цените на петрола продължат да спадат, мерките на РЦБ ще бъдат пренебрегнати от още по-голяма паника в следващите дни", коментира анализаторът.
По думите на Дейвид Ридъл, президент и основател на Riedel Research Group, търсенето на дъно при руските активи е равносилно на "хващане на падащ нож".
"Мисля, че е момент да слезем още по-надолу в руската ситуация... Аз нямам нищо, но съчувствам на тези, които са собственици на много руски акции", отбеляза той.
Стан Шаму, стратег в IG, също изрази песимизъм за ситуацията.
"Този ход трябва да покачи рублата с около 3-4 на сто спрямо зелените пари, но като се имат предвид санкциите, пред които е изправена страната, възстановяването на валутата и вътрешните активи може да бъде краткотрайно", каза той.
Малко преди началото на търговията на Стария континент във вторник руската рубла поскъпва със 7,09 на сто спрямо долара.
преди 9 години Защо само до нова година, после какво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Защо само до нова година, после какво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Каквото ще става, ще е до нова година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Банки закупают 5-значные табло для обменниковhttp://***.finmarket.ru/main/article/3890299 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не съм професионалист що се отнася до макроикономика и финанси, ама ми се струва че на много зле отиват нещата, много бързо. Аз си мислех. че ще трябват достга месеци докато руската икономика почувства сериозен натиск, обаче явно не е така. Като че ли действат като скорпиони - ЕС/САЩ им подпалиха малко огънче, а те се жилят сами. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Цената на златото пада, тъй като се очаква Русия да разпродава златния си резерв.Цена на золото резко упала на фоне обвала рубляЭксперты считают, что Россия может начать продажу золота из резервов, чтобы остановить падение национальной валюты.Подробности читайте на УНИАН: http://economics.unian.net/finance/1022110-tsena-na-zoloto-rezko-upala-na-fone-obvala-rublya.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години То па щото Щатите са със стоманени крака, вкопани в железобетон... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Колос на глинени крака е днешна Русия.Но тя винаги е била такава, още от царско време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На финансовия сектор Русия не я очаква нищо добро. Не може да си фешитизирал долара сред населението си и да се бориш срежу държавата, която го печата. Китайските управници не случайно от много години популяризират вложения в злато. Създават и развита мрежа за търговия с него. Така приучават китайците да хеджират и в злато, а не само в долари и евро.Нашият съсед Турция също има подобна политика. Май почти единсвени в света турските банки предлагат "влогове" в злато с много малък лихвен процент. Предлагат и съхранение на злато в трезори. Уредено е със закон. Така турчинът няма нужда да търчи да купува зелени банкови бележки когато се зададе инфлация или лирата се обезценява. Но руснаците закъсняха, а произвеждат много злато. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Какво следва за Русия след рязкото покачване на лихвите?Шти кажа, рязко падане отговор Сигнализирай за неуместен коментар