Потребителската инфлация в Китай достигна 1,2% на годишна база през май, което остана под прогнозната оценка на анкетираните от Ройтерс експерти за 1,3% и под отчетените 1,5% през април.
Същевременно производствените цени в най-голямата азиатска икономика се понижиха с 4,6% през май спрямо отчетеното година по-рано. Прогнозната стойност за този показател според проучването на Ройтерс бе 4,5%. През април спадът на производствените цени отново беше 4,6%.
„Все още не виждаме стабилен растеж в Китай“, каза Джоана Чуа, ръководител в Citigroup.„Въпреки пониженията на лихвените проценти, нужно е те да спаднат още, за да подкрепят растежа“, допълни тя.
Друг доклад показа, че китайският внос е спаднал със 17,9% през май – ниво, което остана по-ниско от очакванията за отстъпление с 10,7%. Това е още една индикация за по-слабите нива на съвкупното търсене в страната, посочва CNBC.
През първото тримесечие китайската икономика отбеляза ръст от 7% – най-ниското ниво на разширение от шест години насам. През 2014 г. разширяването беше едва 7,4%, с което икономиката на страната записа най-ниския темп на растеж от 24 години насам.
„Нужна е монетарна политика на улеснения“, заяви ANZ Bank, отбелязвайки, че забавянето на потребителската инфлация води до намаляване на съвкупното търсене. Банката намали прогнозата си за инфлацията на потребителските цени от 1,8% до 1,5%.
До момента Китайската централна банка понижи лихвените проценти три пъти за последните шест месеца. Причината – виждането, че целта на правителството за ръст на брутния вътрешен продукт с около 7% е поставена под риск. Последното намаляване на лихвите беше последвано и от намаляване на минималните задължителни резерви на банките до 18,5%.