Инфлацията на потребителските цени в еврозоната остана на положителна територия за втори пореден месец през юни, показаха последните данни на Евростат във вторник.
Покачването на потребителските цени в 19-те страни, споделящи еврото, достигна 0,2% на годишна база през шестия месец на 2015 г. след растежа от 0,3% през май. Резултатът съвпадна с пазарните очаквания, предава WBP Online.
Въпреки че цените на енергията дадоха окуражителен знак за централните банкери във Франкфурт, инфлацията остава далеч под целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2%. Това означава, че последните данни са недостатъчно оптимистични, за да променят плановете на банката да излее над 1 трлн. eвро в икономиката на блока до септември 2016 г.
В същото време базисната инфлация – мярката за динамиката на цените без храните и енергията, нарасна с 0,8% през юни в сравнение с увеличението от 0,9%, наблюдавано в предходния месец. И тук резултатът съвпадна с пазарните очаквания.
През май базисната инфлация изненада анализаторите и отчете най-бързия си темп на покачване от август 2014 г.
Вторият пореден месец на ръст на цените повиши оптимизма, че валутният блок няма да изпадне в дефлационна спирала въпреки спада в световните цени на петрола, който изпрати инфлацията на отрицателна територия в края на миналата година. Тласък за това дадоха и мащабните количествени улеснения на ЕЦБ, които стартираха през март.
И все пак не всички са сигурни, че спорната програма ще бъде достатъчна. "Въпреки подобряването на растежа в еврозоната инфлационният натиск в региона изглежда ограничен поради приглушената икономическа активност, големи проблеми с производството в много страни и все още сравнително високата безработица", коментира Хауърд Арчър, анализатор на IHS.
На всичкото отгоре гръцката криза все още поставя под силно напрежение икономическите перспективи в еврозоната. Затова и инвеститорите нервно наблюдават развитието и на този казус, който може да има ключово значение на блока.