Председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън защити решението на американската централна банка да продължи с внимателното увеличение на лихвите, въпреки рисковете пред икономиката, съобщава MarketWatch.
В реч пред Икономическия клуб в Ню Йорк Йелън посочи, че глобалните процеси са увеличили рисковете пред икономическите перспективи. Според нея икономическите и финансови условия са още по-малко благоприятни в сравнение с декември, когато Фед увеличи лихвите си за първи път от няколко години.
"Като се имат предвид рисковете пред перспективите, считам, че е подходящо комисията да пристъпи предпазливо към коригиране на паричната политика", коментира Йелън.
Тя обаче не коментира дали на следващото заседание на Фед, което ще се състои в края на април, може да се очаква ново увеличение на лихвените нива.
Според председателя на Фед цялостните последици от сътресенията на пазара през първите седем седмици на 2016 г. най-вероятно ще бъдат ограничени. Тя обаче подчерта, че това не е много сигурно.
Йелън повтори и съмненията си, че е започнал възходящ тренд на базисната инфлация от началото на годината. Според нея е рано да се каже дали отчетените по-бързи ръстове ще се окажат трайна тенденция.
В неочакван обрат на речта председателят на Фед се опита да укрепи доверието на инвеститорите, че Фед не е безсилен за подкрепи икономиката в случай на друг рецесия, въпреки че централната банка не може да намали лихвите много.
Тя каза, че Фед може да поеме ангажимент – т.нар. насоки, за лихвените проценти, като е възможно да се засили и програмата за изкупуване на облигации или обмен на краткосрочни облигации за по-дългосрочни.
Йелън обаче не коментира възможността за въвеждане на отрицателни лихви.
В действителност Джанет Йелън каза, че само постепенните увеличения на лихвата по федералните фондове вероятно ще бъде оправдано през следващите години, отбелязва CNBC. След изказването й индексите на Wall Street излязоха на положителна територия, като S&P 500 добавя 11 пункта, Dow Jones Industrial Average – 85 пункта, а Nasdaq Composite – с 48 пункта.
Същевременно доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи с 6 базисни точки до 1,828%, което е най-ниско ниво от месец, а по 30-годишните – с 4 базисни точки до 2,617%. Доларът поевтиня срещу основните си конкуренти на валутните пазари, а петролът частично компенсира загубите от по-рано.
преди 8 години Защо изобщо трябва да се вдига лихвата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ......че има инструменти за подкрепа на икономиката при нова рецесия---------------------------------------------------------------------------------------------------------като какви например, чук и тел ли са им инструментите ..... :)) Наиграха се и спира филма да не са печатали като откачени всичко щеше да си дойде с времето, ама нали са алчни искат да командорат и да бомбят е те ти са "инструменти" ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години белата ла4ена кака си знае домашното на фед не им триабва силен долар за да варви американската икономика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години белата ла4ена кака си знае домашното на фед не им триабва силен долар за да варви американската икономика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ай разкарайте го тоя некролог отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ай разкарайте го тоя некролог отговор Сигнализирай за неуместен коментар