Данните за производствената активност в еврозоната отчетоха по-бързо развитие в някои от страните през май, но темпът на растеж остана все така слаб въпреки стимулите на Европейската централна банка.
Окончателният PMI индекс за валутния блок достигна 52,2 пункта през май в сравнение с 52 пункта през април. Нивото отстъпи леко спрямо предходната оценка, която бе в размер на 52,3 пункта.
"Окончателните данни за производството останаха малко под по-ранната оценка, но въпреки това сигнализираха, че производителите от еврозоната се радват на най-добрия си период на растеж в последната година. Това би трябвало да помогне за ускорение на БВП през второто тримесечие след възхода с 0,4% през първите три месеца на годината", смята Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Производственият сектор в най-голямата европейска икономика Германия отстъпи през май в сравнение с предходния месец. Окончателният секторен PMI индекс спадна до 51,1 пункта спрямо 52,1 пункта през април и под предварителния резултат от 51,4 пункта.
Бизнес активността в производствения сектор на Франция остана на отрицателна територия през май, но показа признаци на възстановяване. Окончателните данни отчетоха резултат от 49,4 пункта през петия месец на годината, по-добър от предварителните данни за 49,3 пункта. Равнището е най-високото за последните 12 месеца.
Производственият сектор на Италия продължи да се подобрява през май, като PMI индексът нарасна до 54,8 пункта от 53,8 пункта в предходния месец, удряйки най-високото си ниво от четири години.
Производството в Испания също запази възходящия си тренд, достигайки 8-годишен връх през май и разширявайки се за 18-и пореден месец. Секторният PMI индекс на четвъртата по големина икономика в еврозоната отчете 55,8 пункта в края на отчетния месец след 54,2 пункта през април.