Централната банка на Швеция понижи извънредно основния лихвен процент, изпращайки ставката на още по-негативна територия. Освен това финансовата институция разшири още размера на покупките на държавни ценни книжа с цел да потисне курса на кроната и в опит да възстанови инфлацията, пише Bloomberg.
Ставката по репо операциите вече е -0,25%, след като преди месец банката намали нивото до -0,10%. Програмата за покупка на ценни книжа ще бъде увеличена с 30 млрд. крони (3,4 млрд. долара), както и матуритетът на книжата, които биват купувани, а именно – до 25 години.
В становището, придружаващо решението, от Централната банка на Швеция посочват, че лихвата ще остане на текущото ниво поне до втората половина на 2016 г.
„Централната банка на Швеция е в готовност да провежда още по-експанзионистична парична политика дори и между редовните заседания, ако това е нужно, за да се гарантира, че инфлацията се покачва към целта“, гласи становището на институцията.
От банката описват решението като „необходимо“, тъй като безпрецедентните стимулиращи мерки на Европейската централна банка отслабват еврото. Централните банки на Дания и Швейцария обаче навлязоха на още по-дълбока отрицателна територия, за да предотватят спекулациите с техните валути.
Анализатори, цитирани от Bloomberg, са изненадани от решението. Шведската крона поевтиня с 1,5% спрямо еврото до 9,3416 непосредствено след действието на централната банка.
По-рано днес гуверньорът Стивън Ингвес стимулира курса на кроната като каза, че инфлацията се оттласква от дъното, а водената политика се отразява на инфлационните очаквания.
Шведската крона започна да представлява проблем, тъй като централните банки по целия свят намаляват лихвите в опит да обезценят валутите си. От средата на февруари до днес кроната е поскъпнала с 4% спрямо еврото.
Допълните мерки, които банката може да предприеме, са последващи понижения на лихвата, покупка на повече облигации, евентуална кредитна програма за компаниите и „възможността да бъдат извършвани интервенции на валутния пазар или да бъдат изкупувани друг тип активи“, поясняват от институцията.
„Централната банка на Швеция трябва да увеличи баланса си с 250 млрд. крони, за да отговори на действията на ЕЦБ“, посочва в бележка до своите клинети валутният стратег в ING Groep Питр Крпата. Той е на мнение, че в следващите месеци банката ще прибегне до още стимули, за да предотврати поскъпването на кроната.