Британските кредитори, които вече шест години се възстановяват от кризата с лоши заеми, отпуснати за бизнес имоти, решиха, че е време да предложат по-изгодни оферти за сектора. Банки, застрахователи и дългови фондове са намалили маржовете си за кредити, обезпечени с най-добрите офис сгради и молове, до 1,25%. Това е най-ниското ниво от 2008 г. насам, сочат данните на Cushman & Wakefield, цитирани от Bloomberg.
В момента заемодателите се борят на пазар, където кредитните институции стават все повече, а инвеститорите имат много свободен капитал.
Това стимулира конкурентоспособността, обяснява Дейвид Пейн, ръководител на световния фонд за недвижими имоти Standard Life Investments. В момента има много играчи на пазара и маржовете се свиват значително в последните три до шест месеца, пояснява той.
Нови заемодатели се появиха на пазара на бизнес площи във Великобритания в началото на кризата, когато банките се бореха със загуби и отписвания на активи. В момента повече от 200 компании предлагат заеми за покупка на имоти във Великобритания или планират да започнат такава дейност. Толкова много заемодатели не е имало на Острова в последните две десетилетия, сочат данните на Savills. Резултатът от това е, че в момента се предлага кредитиране за 75 млрд. британски лири, а търсенето е за 40 млрд. лири по оценка на брокерите.
Инвеститорите търсят къде да вложат средствата си, преди да вземат нов дълг, обяснява и Ема Хюпфъл, съосновател на компанията за ипотеки Laxfield Capital, базирана в Лондон. Те са склонни да приемат и по-големи нива на кредитиране след уроците от финансовата криза и срива в цените на бизнес имотите впоследствие.
Институционалните кредитополучатели в частност изцяло промениха своя подход към заемите след кризата, добави тя.
Кредиторите са намалили маржовете си при най-качествените и доходоносни имоти в Лондон до средно 1,25% през третото тримесечие на годината, докато нивата за шестмесечието бяха 1,5 на сто, изчисляват от Cushman & Wakefield. Това е най-ниското им ниво от 2008 г. насам на базата на съотношение заем към стойност от 50%. Средната стойност на маржовете при заемите, обезпечени с офис сгради във Великобритания, се понижи до 227 базисни точки, като преди две години индикаторът бе на нива от 335 точки, сочат данните и на De Montfort University.
Вече има и признаци, че по-евтините кредити започват да привличат клиентите. През първата половина на годината бяха сключени заеми за 19,6 млрд. лири, които са за нови жилища и рефинансиране. За същия период на 2013 г. кредитите са били за 13,4 млрд. лири.
Кредитирането на бизнес имоти ще бъде и най-големият фактор, който ще влияе на финансирането през последното тримесечие, смятат и от Английската централна банка.
Някои от фирмите, които са рефинансирали заемите си в периода 2009-2011 г., сега отново търсят кредитиране.
Бизнес имоти във Великобритания донесоха обща възвръщаемост на собствениците си от 20% в последните 12 месеца до ноември. Година по-рано възвръщаемостта бе 8,7 на сто, сочат данните на Investment Property Databank. Общата възвръщаемост е комбинация от приходите от наеми и промяната в стойността на имотите.
Покупателната способност се поддържа все още и от подобряващия се достъп до финансиране, заедно с голямата конкуренция сред заемодателите, което води до поддържане на маржовете на ниски нива, смятат от Cushman & Wakefield.