Безпилотен летателен апарат ще изследва отпадъците в Черно море и по крайбрежието. Новата технология се прилага и от НАСА, съобщи за в. „Черно море” проф. д-р Атанас Палазов от Института по океанология.
С европейско финансиране от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) учените ще работят по създаването на инструменти за мониторинг.
Безпилотният апарат е дрон, но по думите на океанолога „няма нищо общо с масовите любителски вертолетчета“.
Става дума за сериозна летателна машина с мултиспектрална камера, която може да облита район от 20 км и да записва видеоинформацията.
Записите ще се обработват софтуерно в Института по океанология, за да се идентифицира типът на отпадъците и количеството им. Апаратът вече е доставен и са направени пробни облитания.
Новата технология се прилага за първи път не само у нас, а и в страните от Черноморския район. Първите резултати ще излязат в началото на февруари.
Учените ще изследват и еутрофикацията - насищането на морските води с биогенни елементи, служещи за храна на планктона, който започва да „цъфти”, изчерпва кислорода и така измират дънните риби.
На кораби доброволци е монтирана апаратура за измерване и комуникационна апаратура за мобилна връзка с Института. За този доста ефективен метод за събиране на данни са привлечени 4 кораба. Системите вече предават информация и се очертават като добър източник на данни за повърхностните води.
Едновременно океанолозите изследват с тралове отпадъците по морското дъно. Повечето изхвърлени боклуци са по трасетата на корабите, които се очертават като сериозни замърсители. Намерени са всякакви отпадъци - от варели до найлонови торби.
Най-масово е обаче замърсяването с отпадъци на бреговата ивица.
Институтът отскоро изследва и подводния шум с 4 специализирани хидрофона (апаратура, която записва звуците под водата).