Има спад в общия стокообмен между България и Русия през 2014 г. Това каза пред журналисти в Бургас министърът на икономиката Божидар Лукарски, цитиран от БТА.
Лукарски посочи, че с руския посланик в България скоро са обсъждали на среща въпроса. "И двамата сме на мнение, че проблемът трябва да бъде сведен до минимум, а един от начините е засилването на търговските връзки с руските региони. Целта е да се върнем към старите граници на търговски обмен отпреди 4-5 години", заяви министър Лукарски.
Той съобщи, че ще бъде възобновена работата по междуправителствена спогодба между България и Русия в областта на икономическите и научно-техническите отношения.
Независимо от спирането на големите енергийни проекти между България и Русия, би следвало да обърнем внимание на това да не се отразяват по никакъв начин политическите санкции върху руския инвестиционен поток и туристопотока, препоръча министърът. Той каза, че този спад не е отскоро и не свързан само със санкциите на Евросъюза и положението в Украйна.
При посещението си в Бургас Лукарски откри първия технологичен обект от новия Комплекс за дълбочинна преработка на нефта в „Лукойл Нефтохим Бургас“. Инсталацията „Газова сяра-4“ е на стойност 71 млн. щатски долара и представлява първата фаза от мащабния инвестиционен план на компанията, който е в размер на 1,5 млрд. долара. Проектът цели разширяване и модернизиране на производството на компанията.
„Бих оценил мащабите на този комплекс като уникални – това е истински нов завод в завода, единствен по рода си не само в България, а и в цяла Югоизточна Европа“, каза Лукарски. Той подчерта, че размерът на инвестицията я превръща в най-голямата частна такава в страната и приветства решението на компанията да изведе от експлоатация старите мощности от 60-те години на миналия век.
Лукарски присъства и на мултимедийна презентация на Индустриално-логистичния парк в Бургас и разгледа строителните дейности.
Там коментира, че няколко чужди компании са проявили инвеститорски интерес към парка. Една от фирмите е от Пакистан. Нейни представители смятат, че Бургас може да се превърне в свързващо звено между Източен Китай, Пакистан и ЕС. Белгийска фирма също проявява интерес.
До момента има сключени договори с шест фирми, каза изпълнителният директор на Индустриално-логистичния парк Аристид Каравидов. Фирмите са купили терени в парка и са започнали да проектират индустриалните си сгради.
За да се развие напълно капацитетът на индустриалната зона, е необходимо в нея да бъдат привлечени около 50 фирми.
Индустриално-логистичният парк е разположен на територията на промишлена зона "Север". Решението за изграждането му е взето през септември 2010 г., когато между община Бургас и "Национална компания индустриални зони" е подписан меморандум за сътрудничество. Мястото е логистично обезпечено – близо до магистрала "Тракия", пристанището и летището.
*Новината е актуализирана в 16.06 ч.
преди 9 години За.....това пък човешкият стокообмен върви нагоре със запада!Белите роби на белите господари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар