Ризърв кепитал АДСИЦ възнамерява да покрие загубите от 2012 г. и 2013 г. и да изплати дивиденти от печалбите за 2014 г. и 2015 г. Това става ясно от поканата за свиканото на 25 май 2016 г. редовно годишно общо събрание на акционерите, разгласена чрез Бюлетин Investor.bg.
Миналата година дружеството спечели точно 93 057,44 лв., което е с 21,6% по-малко спрямо положителния финансов резултат след данъци за 2014 г., който бе в размер на 118 621,65 лв. Точно 90% от нетната печалба ще бъдат изплатени като дивидент, като сумата за тях е общо 83 751,70 лв. Брутният дивидент на една акция, който ще бъде изплатен през 2016 г. на база печалбата от 2015 г., е в размер на 0,128849 лв.
От печалбата за 2014 г. ще бъдат покрити загубите за 2013 г. и 2012 г., а остатъкът ще бъде разпределен под формата на дивидент. От спечелените през 2014 г. 118 621,65 лв. се предвижда да бъде покрита загубата за 2013 г. в размер на 54 801,51 лв. и загубата за 2012 г. от 8 082,93 лв.
Остатъкът от 55 737,21 лв., който обаче е 47% от нетната печалба, а не поне 90% от печалбата, колкото се предвижда да разпределят като дивиденти акционерните дружества със специална инвестиционна цел, се очаква да бъде раздаден като дивидент. Изчисленията на Investor.bg показват, че брутният дивидент от печалбата за 2014 г. е 0,085750 лв. на акция.
Освен че ще се разглеждат годишните финансови отчети, докладите на ръководството и директора за връзка с инвеститорите, трябва да се приеме и одиторският доклад, в който одиторската компания Гранд Торнтон ООД изразява съмнение дали Ризърв кепитал АДСИЦ ще продължи да действа като предприятие без подкрепата на акционерите и други източници на финансиране.
Повод за опасения е фактът, че към датата на изготвяне на финансовия отчет за 2015 г., а именно – 24 февруари 2016 г., текущите пасиви на дружеството надхвърлят неговите текущи активи с 965 хил. лв.
„Това обстоятелство и представеният анализ на ликвидния риск показват наличието на несигурност, която може да породи съмнение относно възможността дружеството да продължи да функционира като действащо предприятие без подкрепата на акционерите и други източници на финансиране“, пише в одиторския доклад.
По отношение на ликвидния риск компанията обяснява, че „инвестира във вземания с различни срочност и погасителни планове" и ги финансира основно чрез емисии облигации и други ценни книжа.
„Ако падежите по емитираните дългови ценни книжа предхождат падежите по закупените вземания или закупените вземания не се обслужват редовно, Ризърв Кепитал АДСИЦ може да изпадне в ликвидни затруднения“, предупреждават от дружеството и допълват, че „се стреми да балансира входящите и изходящите си парични потоци по закупени вземания и издадени дългови ценни книжа във всяка валута“.
Ръководството на АДСИЦ-а обаче гарантира, че дружеството ще продължи своята дейност като действащо предприятие „на база на наличната информация за предвидимото бъдеще. След извършения преглед на дейността Съветът на директорите очаква, че дружеството има достатъчно финансови ресурси, за да продължи оперативната си дейност в близко бъдеще“, се пояснява в счетоводните бележки на Ризърв кепитал.
Обект на по-спецално внимание в одиторския доклад са изгубените негарантирани депозити, които Ризърв кепитал АДСИЦ имаше в Корпоративна търговска банка, и неизвестните дали и в какъв размер ще бъдат възстановени.
Според отчета дружеството представя вземания от фалиралата банка с балансова стойност в размер на 849 хил. лв., заради което в своя доклад одиторите изразяват квалифицирано мнение.
„Поради съществуващата несигурност относно размера на масата на несъстоятелността на КТБ и възможните ефекти върху дейността на дружеството ние не сме в състояние да се уверим в достатъчна степен на сигурност кога и в какъв размер вземанията на КТБ ще бъдат на разположение и възстановени на дружеството“, се посочва в доклада на Гранд Торнтон ООД.
Става дума за депозит в лева за 306 хил. лв. и депозит в евро с левова равностойност 734 хил. лв. Ризърв кепитал АДСИЦ е извършило и прихващане срещу дължими лихви по облигационна емисия в размер на 191 хил. лв., по която КТБ е облигационер. Общата сума на вземанията от банката е 849 хил. лв.
„Представената сума в размер на 849 хил. лв. представлява вземане от КТБ, чиято стойност, публикувана в списъка с приетите вземания, е в размер на 1,040 млн. лв.“, се посочва в доклада на одиторите, които обаче не успяват да получат достатъчни и уместни доказателства относно възникването на тази трансакция.
Общото събрание на акционерите трябва да гласува и за освобождаването на Станислав Иванчев Колев от поста председател на Съвета на директорите и негов член и за назначаването на Илиян Дианов Братанов.
Към 31 декември 2015 г. основни акционери в Ризърв кепитал АДСИЦ са ТЦ Имоти ЕООД с 49,97%, Био Диван ЕООД с 20,36%, Интегра кепитъл ЕООД с 13,35% и Кий Гейт ЕООД с 13,6%.
Пазарната цена на акциите на Ризърв кепитал АДСИЦ е 5 лв. за брой, а пазарната капитализация - 3,25 млн. лв. Последната сделка е с дата 11 февруари 2014 г.
Свързани компании: