Първа инвестиционна банка АД (ПИБ) остава да погаси 450 млн. лв. от получената през юни 2014 г. ликвидна подкрепа в размер на 1,2 млрд. лв., съобщават от Министерството на финансите (МФ) и банката.
До този момент кредитната институция, която е третата по размер на активите у нас, е погасила общо 775 млн. лв., в това число и лихви за 25 млн. лв. Припомняме, че през ноември 2014 г. ПИБ върна 300 млн. лв. от предоставената сума.
Оставащата част от 450 млн. лв. е дължима до края на май 2016 г., както предвижда планът, одобрен от Европейската комисия през 2014 г., поясняват от МФ и банката.
През юни миналата година ПИБ получи помощта под формата на депозит, лихвите по който са формирани на пазарен принцип, уточняват още от МФ.
От там припомнят и че поради ограниченията, свързани с лимита на новопоет дълг, съгласно Закона за държавния бюджет за 2014 г., този депозит беше с краткосрочен падеж от 5 месеца, който изтече на 28 ноември 2014 г.
За целта МФ поиска от Европейската комисия преразглеждане на плана за подкрепата и получи разрешение срокът за възстановяване на държавната помощ да бъде удължен до 28 май 2016 г.
В резултат ПИБ предостави на ЕК план за възстановяване на ликвидността и пое ангажименти за укрепване на ликвидността, усъвършенстване на структурата на корпоративно управление и политиките за управление на риска.
ПИБ, чиито акции се търгуват на Българската фондова борса, също така се ангажира с няколко ограничения за периода на ползването на подкрепата, в това число - да не изплаща дивиденти, да не прилага агресивни търговски практики и да не извършва придобивания.
С 4,4% годишен ръст на активите до 8,775 млрд. лв. към 30 септември 2015 г. ПИБ е третата по големина на активите у нас. През деветмесечието банката спечели 9,952 млн. лв., което е с 59% по-малко спрямо същия период на миналата година, показват надзорните отчети на Българска народна банка.
ПИБ е и на трето място по депозити на домакинства с 6,066 млрд. лв. и на второ място по отпуснати кредити за бизнеса с 4,93 млрд. лв. в края на септември 2015 г.
От началото на годината акциите на ПИБ поевтиняват с 26,43% до 2,062 лв. за брой и 226,6 млн. лв. пазарна капитализация.
Свързани компании:
преди 8 години Я, те опукали вече 2/3 от заема. Браво, много приятна изненада. @redcredit: все пак не трябва да се забравя, че това, което се случи с *** беше злонамерена външа атака, основно чрез медии. Не беше въобще вътрешно породен проблем. Всеки , който е работил в банка или познава поне малко банковите принципи, знае, че банките не държат милиарди в брой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години затова си взимаш парите (ако имаш такива) обръщаш ги в каквото и да е различно от леФФчета и ги държиш ИЗВЪН баММките:)))Гледаш им сеира демек:)))после правиш изгодни покупки:)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Което идваа да покаже, че веднъж дал парите си на банката, автоматично стават нейни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако обаче всички си изтеглим парите от БГ банките, направо ще срутим банковата система и после какво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Интересно каква е тази пазарна лихва. 25 млн.лв. ми се вижда малко за над 1 млрд.лв. първоначално отпуснати.Подарък, за банка, която основно кредитира фирми на мажоритарните си акционери и след КТБ бизнесите на Пеевски, и която през 2014 за втори път трябваше да бъде спасявана с пари на данъкоплатците.Поне да бяха взели 10-12% лихва като в щатите когато спасяваха AIG и банките през 2009. Ама нашите мили тиквеници не мислят така (нали парите не са техни)Между другото, пазарната капитализация на *** е съвсем ясен сигнал, че банката не е наред - 220 млн.лв. капитал по пазарни цени за май над 8 млрд.лв активи (едва 2,75%, което вероятно значи и капиталова адекватност, доста под нужното). Хората на пазара дето купуват и продават акции са доста по-прозорливи от тези в БНБ. Нормално, нали слагат свой пари на риск.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да го кажем иначе - една банка го закъса, взе пари от държавата и не можа да ги върне, заради което получи още 2 години отсрочка. Комунизъм майка, какво да кажа ... ще гледам да нямам пари в БГ банковата система :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар