Стотици хиляди изпълниха улиците в Бразилия, призовавайки президента Дилма Русеф да подаде оставка, съобщава ВВС.
Опонентите ѝ обвиняват Русеф за сериозната рецесия и корупционния скандал, който достигна и предшественика ѝ Луиз Инасио Лула да Силва.
Тя заяви, че няма намерение да подава оставка, но противниците ѝ се надяват огромните протести по улиците да доведат до нейния импийчмънт.
Тя е обвинявана и, че прикрива бюджетен дефицит, нещо, което отрича.
В пика си тълпите в Сао Паоло са достигнали 1,4 млн. души, заяви представител на службата по сигурността на града.
По-малки протести се проведоха в множество други градове в цялата страна.
Демонстрациите бяха мирни, като десетки хиляди носеха националните жълти и зелени цветове и носеха лозунги, на които се четеше „Дилма вън“ и „Спрете корупцията“.
„Подкрепям нейн импийчмънт и нови избори, защото президентският вот през 2014 г. бе финансиран чрез мръсни пари от корупция“, казва един от протестиращите.
Медийни кореспонденти описват кризата като най-лошата в Бразилия от много години.
Уайър Дейвис от ВВС счита, че Русеф, лидер на управляващата Работническа партия, е под все по-голям натиск през последните месеци заради огромния корупционен скандал, концентриран около държавната петролна компания Petrobras.
Засега в разследването на Petrobras са замесени едни от най-богатите хора в Бразилия и политици от всички партии.
Прокурорите казват, че заради неизгодни договори компанията е загубила милиарди долари, за да финансира незаконно политици, включително от Работническата партия и съюзниците ѝ – обвинения, които партията отрича.
Русеф бе начело на борда на Petrobras по времето на голяма част от нарушенията и опонентите ѝ я обвиняват, че е замесена.
Тя отрича да е знаела за корупционната схема и не е обект на разследването.
Протестиращите насочиха гнева си и към политическия ментор на Русеф и нейн предшественик на президентския пост Лула да Силва.
В Сао Пауло огромни надуваеми кукли на президента Русеф, носеща лента с надпис „импийчмънт“, и Лула в затворнически дрехи преминаха по улиците.
Размерът на протестите в неделя има сериозно значение, защото може да даде посока на бъдещето за президента Русеф.
Нейният пост в момента зависи от подкрепата ѝ в Конгреса, където е изправена пред процес на импийчмънт.
Ако не спечели подкрепата на депутатите и сенаторите, тя може да изгуби поста още преди края на мандата си, който е на 1 януари 2019 г.
Подкрепата на Конгреса е променлива – някои от същите политици и партии, които са в управляващата коалиция днес, преди са били в правителства, водени от опозицията.
Протестите в неделя може да послужат и за добро извинение някои от тези партии да се обърнат срещу нея в момента, в който има изключително слаба популярност.
Вижте кадри от протестите в галерията на Investor.bg!
Повече по темата можете да научите от материала на ТВ Bulgaria ON AIR
преди 8 години Инвестора, изоставате с бройките! BBC пишат за стотици хиляди, вие ги обявихте за милиони, с уточнение за 1.4 млн., ама не сте актуални! Из братските ви медии вече смело ги преброиха на 4 млн. и до довечера се очаква да станат 10.... хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "...някои от същите политици и партии, които са в управляващата коалиция днес, преди са били в правителства, водени от опозицията"-Позната схема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тия май не са чували какво стана в Украина :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ЗакъсА го Работническата Партия .... и нашИО човек, също !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар