Още в началото на обявения преди дни протест на критичното спрямо капитализма движение Blockupy, насочено и срещу европейската политика за противопоставяне на икономическата криза, в сряда във Франкфурт се стигна до очакваните безредици. В близост до „Старата опера“ в центъра протестиращите са замеряли полицаи с камъни, като най-малко един полицай е бил ранен, заяви говорител на полицията, цитиран от DPA. На няколко места е имало нападения срещу полицейски служители.
Антикапиталистите подпалиха редица полицейски коли по време на протеста си срещу откриването на новата централна сграда на Европейската централна банка във Франкфурт. Въпреки взетите мерки и кордона от полицаи активистите на лявото радикално движение успяха да внесат сериозен безпорядък.
Ето защо официалното откриване на комплекса на банката, чието построяване струва 1,3 млрд. евро, ще се проведе на практика при закрити врата. До двете 185-метрови стъклени кули, разположени на площ от 120 хил. кв. м. на брега на река Майн, ще бъдат допуснати само избрани журналисти и, разбира се, официалните гости.
1.Polizeirevier in #Frankfurt / #EZB #18m #Blockupy #18nulldrei pic.twitter.com/enDKoLBFBd
— Polizei Frankfurt (@Polizei_Ffm) March 18, 2015
Полицията е използвала водно оръжие срещу част от демонстрантите. „Сблъсъците са направили необходимо използването на водно оръжие“, писа в Twitter полицията във Франкфурт“. Потушени са били редица пожари, а общо седем полицейски коли са били запалени.
Пред самия комплекс на ЕЦБ има засега мирен протест на протестиращи срещу политиката на Запада и ЕЦБ. „Не знаем нищо за нападания над служители на банката“, твърди говорител на Blockupy. Официалното тържествено откриване ще бъде в 12 часа българско време. Банката вече ползва двете стъклени сгради от няколко месеца. Полицията очаква на протеста да се съберат поне 10 000 демонстранти.
Вижте повече в галерията на Investor.bg!
Още подобни новини четете в Bulgaria on Air.
преди 9 години протестиращите много не са на ясно с капитализма. ако имаше капитализъм щеше да има много корпоративни и банкови фалити, но за съжаление има финансов феодализъм и хората изплатиха негативите на банки и корпорации! отговор Сигнализирай за неуместен коментар