IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Все още няма решение за втората фаза на София Тех Парк

Днес беше направена първата копка на четири обекта от научно-технологичния парк в София

14:47 | 24.07.14 г. 4
<p>
	<em>Снимка: All Channels</em></p>

Снимка: All Channels

Все още не е решено кои от дейностите по проекта за осъществяването на "София Тех Парк" ще бъдат прехвърлени за следващия програмен период. Това коментира пред журналисти изпълнителният директор на "София Тех Парк" АД Елица Панайотова, която заедно с президента Росен Плевнелиев, кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на Българската академия на науките Стефан Воденичаров и ректорите на няколко университета направи първа копка на няколко обекта в научно-технологичния парк.

Технологичният парк се осъществява съвместно с Българската академия на науките (БАН), Техническия университет в София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Медицинския университет в София и Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Дейността си технологичният парк координира и с фондовете за стартиращи компании LaunchHub и Eleven, за да осигури съвременна инфраструктура за бизнеса в сферата на високите технологии (ИКТ, енергия и приложни науки).

Разделянето на проекта на два етапа – през стария и през новия програмен период, се обсъждаше заради забавянето на реализацията му. Идеята за „София Тех Парк“ започна да се обсъжда още през 2009-2010 г. Държавното дружество обаче беше създадено през 2012 г. и в края на същата година проектът получи финансиране от оперативната програма „Конкурентоспособност“. Договорът беше подписан в началото на 2013 г., като бюджетът е 50 млн. евро с ДДС, а крайният срок за завършването му е края на септември 2015 г.

Разделянето на проекта – при форсмажорни обстоятелства

Според Панайотова по принцип засега няма нужда от разделянето на проекта за научно-технологичния парк на два етапа, но дори и да се наложи такова, то не е късно да се случи и през 2015 г., ако има допълнителни забавяния.

Днес беше направена първата копка на лабораториите и офисите, на площадковата инфраструктура – парк, алеи, комуникации на сградите, кортове и многофункционална спортна площадка, на бизнес инкубатора и на експериментариума с посетителски център.

Наскоро приключиха процедурите за обжалване на строителството на площадковата инфраструктура и на бизнес инкубатора. Все още обаче текат процедурите по обжалване на паркинга и на иновационния форум, където ще се провеждат различни събития и лекции.

Според Елица Панайотова може би това са два от обектите, които ще се прехвърлят за следващия програмен период, но все още това не може да се каже с точност. „Разделянето на фази на проекта се прави от гледна точка на това ако има процедури, които се бавят, форсмажорни обстоятелства, за да не пропадне проектът“, посочи тя.

Още два търга, свързани с проекта, ще бъдат обявени до края на годината

До края на тази година дружеството „София Тех Парк“ АД ще обяви обществената поръчка за оборудването на лабораториите, допълни Панайотова. Тя е на стойност 20 млн. лева. В момента се доуточнява с представителите на научните среди точната спецификация на оборудването, за да не се дублира с такова, което вече имаме, и да се даде възможност да се участва по повече научно-изследователски проекти.

Също до края на годината трябва да тръгнат и търговете за изграждането на платформата за споделено ползване – база данни на различните лаборатории, които вече съществуват в консорциума от университети и институтите на БАН, и новите лаборатории.

Научно-технологичният парк – „среща“ между науката и бизнеса

„София Тех Парк“ се прави с идеята да даде отговор на нерешените проблеми по пътя на технологичните идеи и тяхната индустриализация и комерсиализация, коментира председателят на ИКТ клъстера Петър Статев.

По думите му всяка лаборатория решава конкретен казус, който в момента е стоп фактор в комерсиализацията и индустриализацията на продукти. „Единственото, за което съжаляваме, е че се движим толкова бавно“, посочи той и изрази надежда, че проектът няма да стане жертва на политически боричкания.

Проф. Владимир Пулков, декан на Факултета по телекомуникации и пощи в Техническия университет – София, допълни, че е време България да започне да продава интелектуален продукт. Надяваме се, че с тази инфраструктура университетите и БАН ще имат възможност да привличат млади гора, да им дават възможности за развитие и генериране на идеи.

Снимки от церемонията можете да разгледате тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
Зайо Байо
преди 10 години
Успешните технологичните фирми май почват от гаражи и стаи на студентски общежития.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
mick
преди 10 години
То ако сградите правеха технологичните паркове...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Там ще е сградата на факултета по далаверинг, гепинг и калинкинг.А да видим дали ще успеят да излъжат Европата или пак ние ще плащаме тази далавера колосална
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още