IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Страховете от имотен балон в Азия стават все по-силни

Страните от региона започват все по-остра борба, за да избегнат това, което се случи в САЩ

17:38 | 03.03.10 г.
Автор - снимка
Създател
Страховете от имотен балон в Азия стават все по-силни

Азиатските държави все повече се страхуват от надуването на балон в цената на имотите и предприемат все по-решителни мерки за охлаждане на пазара на недвижими имоти. Голямата цел е да бъде избегнато развитие, подобно на случилото се в САЩ и което доведе до мащабна икономическа криза.

В политическите среди все по-често се говори за това, че прекомерният оптимизъм ще изведе цените на имотите далеч над реалната им стойност. Това поражда страхове от рязък срив, който би могъл да ги върне към реалните нива, но той би донесъл тежки проблеми за банките и домакинствата, се казва в анализ на АФП.

„По-добре е да спуснем предварително балона преди да сме дочакали влошаване на ситуацията, което да изисква по-драстични мерки”, заяви миналата седмица сингапурският премиер Лий Лонг.

Именно Сингапур бе една от най-силно засегнатите от азиатската криза, разразила се през 1997-1998 година. Тя доведе срив в цените на недвижимата собственост и остави след себе си много незавършени строежи и проблеми за банковия сектор.

В настоящия момент Азия се явява основен водач на глобалната икономика по пътя на възстановяването от кризата и страните от региона се опитват да избегнат опустошителен срив. В същото време лихвените проценти са рекордно ниски, а спекулациите водят цените на имотите към нови и нови рекорди.

„Рисковете от балон в цените на активите е доста висок в някои страни като Китай, Хонконг и Сингапур”, посочват анализатори от Jones Lang LaSallе. Именно тези страни оглавяват и класацията по приток на инвестиции в търговски и инвестиционни площи през последната година.

Всичко това води до засилени мерки на правителствата за предотвратяване на срив. В Китай нееднократно затегнаха условията за кредитиране на бизнеса и домакинствата, увеличиха и нивото на минималните задължителни резерви.

В Сингапур пък бяха въведени специални данъци за продавачите на имоти, които продават без да са притежавали имота поне в рамките на една година. Бе наложено и задължително условие за поне 20 на сто самоучастие при покупката на имот, а не както бе по-рано 10%.

Китайските власти наложиха още по-строги правила, като вече изискват самоучастие от поне 40 на сто при покупката на второ жилище. Освен това за второ жилище лихвите по ипотечните кредити са далеч по-високи.

Не по-строги мерки се взимат и в Хонконг. От следващият месец данъците върху сделките с имоти на стойност над 2,5 млн. американски долара се вдигат с половин процентен пункт до 4,25 на сто, което вече води до сериозно охлаждане на интереса към луксозни жилища.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още