Чешката електроразпределителна компания CEZ съобщи, че ще инвестира 800 млн. евро, ако спечели търга за най-голямата вятърна електроцентрала в Европа, разположена в румънската част на Добруджанското плато, която се продава от полския инвестиционен фонд Continental Wind Partners (CWP), съобщи Ziarul Financiar.
Понастоящем проектът на CWP разполага с мощност от 347 мегавата, но тя може да бъде увеличена до 600 мегавата.
Първоначално освен CEZ за проекта са наддавали италианската Enel, испанската Iberdrola, германската EON, френската GdF и румънската Petrom, но Enel и Iberdrola впоследствие са се отказали. Стойността на проекта е над 60 млн. евро.
CEZ възнамерява да покрие изискваното количество екологични сертификати чрез свое собствено производство на енергия от възобновяеми източници. Всяка електроразпределителна компания е задължена да генерира определен процент от общата енергия, която доставя, от възобновяеми източници.
Друг голям проект, в който CEZ участва заедно с Enel, RWE, Electrabel, Iberdrola, ArcelorMittal Румъния и румънската държавна компания Nuclearelectrica, е свързан с изграждането на трети и четвърти реактор на АЕЦ „Черна вода“ в Румъния.
Понастоящем проектът е замразен, след като румънската държава реши да задържи мажоритарен дял от 51% от проекта, въпреки че в началото искаше 20%. Въпреки тази промяна обаче инвеститорите остават заинтересовани.
Друг проект, в който CEZ има участие, е приватизацията на термоелектрическите централи в Галац и Борзещ.