България е на първо място по годишен ръст на разходите за труд през третото тримесечие, показват данни на европейската статистическа служба Евростат, коригирани с броя на работните дни.
За периода юли-септември разходите за труд у нас са се повишили с 9,8% спрямо третото тримесечие на 2010 г. След нас се нарежда Румъния с увеличение на разходите за труд от близо 8%. Третата позиция заема Словакия с регистрирано повишение от 7,2%.
Най-малък е бил растежът на разходите за труд в Португалия (+0,8%) и Кипър (+1,4%). Понижение е регистрирано единствено в Ирландия (-1,1%).
Въпреки че сме на първо място по увеличение на разходите за труд, данните показват забавяне на увеличението на годишна база. През второто тримесечие евростатистиката отчете годишно повишение на разходите за труд от 12,5%, а през третото тримесечие на миналата година беше регистриран растеж от 10,2%.
Тенденцията за забавяне на ръста на разходите за труд важи за целия Европейски съюз (ЕС), уточняват от Евростат. През третото тримесечие е регистрирано годишно покачване от 2,6% средно за всичките 27 държави-членки при 3,2% през второто тримесечие.
Евростатистиката отчита забавяне на растежа на надниците и заплатите, както и на другите разходи за труд и в еврозоната. Те са се повишили с 2,7% през третото тримесечие на годишна база срещу отчетено увеличение с 3,3% през второто тримесечие, показват данните.
преди 12 години T.e. реално заплатите не се увеличават с много, но икономиката просветлява ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какво разбираш под сигурност? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години То е ясно защо е така, в частния сектор сивият елемент е доста сериозна величина, особено с настъпването на трудните времена отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не е нормално средната работна заплата в администрацията (държавна и общинска) да по-висока от средната работна заплата на работещите в реалния сектор. Това е извратено (не се сещам за подходяща дума).Обикновенно сигурност за работното място и ниво на заплащане са обратно пропорционални, но ... какво ни е наред, та и онова да ни е отпред (казло кучето, като го попитали защо онази му работа е отзад). отговор Сигнализирай за неуместен коментар